Spoštovani,
stvarne pravice ter način njihove pridobitve, prenosa, varstva in prenehanja ureja Stvarno pravni zakonik (v nadaljevanju SPZ). V 48. členu SPZ določa, da če nekdo (graditelj) s soglasjem lastnika nepremičnine postavi, prizida ali izboljša zgradbo, na nepremičnini pa ne pridobi lastninske pravice, lahko od lastnika nepremičnine zahteva tisto, za kar je bil ta obogaten, govorimo o t.i. institutu neupravičene obogatitve. Slednje pomeni, da od lastnika nepremičnine, v katero ste vlagali finančna sredstva, lahko zahtevate povračilo vloženih sredstev, vendar po vsej verjetnosti ne bo šlo za isto vsoto, kot ste jo dejansko vložili v nepremičnino, temveč nekoliko nižji znesek, ker je relevantno zgolj dejstvo, za koliko se vrednost nepremičnine zviša zaradi dodatnega vložka (v vašem primeru vašega vložka v znesku 50.000,00 EUR na posebnem delu oz. prizidku, in 5.000,00 EUR v obstoječi hiši). Še drugače povedano, pomembna je le razlika med tržno vrednostjo nepremičnine pred in po vašem finančnem vložku. Kot že rečeno vrednost vlaganj pa ni nujno enaka povečanju vrednosti nepremičnine. Do prehoda koristi zaradi vlaganj in posledičnega nastanka (dospelosti) terjatve iz naslova neupravičene obogatitve pride šele takrat, ko graditelj (vlagatelj) izgubi posest nad stvarjo (oziroma njenim delom) in jo pridobi lastnik. Iz opisanega dejanskega stanja lahko razberem, da nad stanovanjem, v katerega ste vlagali finančna sredstva, nimate več posesti, tam ne živite več, kar je tudi pogoj, da od lastnika nepremičnine zahtevate povračilo vlaganj. Pomembno je tudi dejstvo, da ste v nepremičnino vlagali s soglasjem lastnika, torej da je lastnik nepremičnine bil seznanjen z vlaganji in se je z njimi strinjal, slednje boste morali v primeru tožbe tudi dokazati.
Zakon poleg možnosti zahtevka vlagatelja po povrnitvi vlaganj dopušča tudi možnost, da se lastnik in graditelj dogovorita, da na nepremičnini nastane solastnina. Graditelj lahko na podlagi dogovora zahteva izstavitev listine za vpis solastnine v zemljiško knjigo.
Povračilo vlaganj v tujo nepremičnino lahko zahtevate na pristojnem sodišču z vložitvijo tožbe. Predlagam vam, da se pred vložitvijo tožbe posvetujete z izbranim odvetnikom. V primeru slabega socialnega stanja ste upravičeni do brezplačne pravne pomoči, za slednjo prejmete vlogo na pristojnem okrožnem sodišču.
Pet letni zastaralni rok za vložitev tožbe na povračilo vlaganj v tujo nepremičnino prične teči od dneva, ko je graditelj (vlagatelj) izgubil posest nepremičnine oz. ko graditelju (vlagatelju) ni več dopuščena raba nepremičnine oz. dela nepremičnine.
S spoštovanjem,
Janja Cigoj, mag prava