Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
22.1.2018
Odgovarja:

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča

Pozdravljeni! V letu 2000 smo kupili nepremičnino. Hiša stoji na parceli velikosti 2727m2. Po podatkih o parceli je 646m2 zazidano zemljišče, 2081m2 pa kmetijsko zemljišče. Do leta 2016 smo za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plačevali 106€, v letu 2017 pa smo dobili odločbo za plačilo 250€. Občina je brez naše vednosti del parcele ki je kmetijsko zemljišče opredelila kot nezazidano stavbno zemljišče. Zanima me, kakšne so možnosti izpodbijanja take odločbe, saj dejansko na tem delu parcele nikoli ne mislimo graditi. Najlepša hvala za odgovor!

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča comment arrow
Spoštovani,

Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPN) med drugim določa tudi pristojnosti države in občin na področju prostorskega načrtovanja, tako je občina pristojna za:

1. določanje ciljev in izhodišč prostorskega razvoja občine,

2. določanje rabe prostora in pogojev za umeščanje posegov v prostor in

3. načrtovanje prostorskih ureditev lokalnega pomena.

Kot lahko razberemo je občina med drugim pristojna tudi za določanje rabe prostora, kar se je zgodilo v vašem primeru, ko je občina določila, da je predhodno kmetijsko zemljišče spremenila v stavbno zemljišče. Sprememba rabe določenega prostora se izvede v postopku priprave občinskega prostorskega načrta (OPN), kateri se začne s sklepom, ki ga sprejme župan in ga objavi v uradnem glasilu in v svetovnem spletu ter ga pošlje ministrstvu in sosednjim občinam. Občina mora v postopku priprave občinskega prostorskega načrta (OPN) omogočiti javnosti seznanitev z njegovim dopolnjenim osnutkom v okviru javne razgrnitve, ki traja najmanj 30 dni in v tem času zagotoviti tudi njegovo javno obravnavo. Javno naznanilo mora vsebovati tudi navedbo vseh zemljiških parcel, katerih namenska raba se spreminja. V okviru javne razgrnitve ima javnost, torej tudi lastniki nepremičnin, ki se jim spreminja namembnost, pravico dajati pripombe in predloge na dopolnjeni osnutek občinskega prostorskega načrta. Občina preuči podane pripombe in predloge in lastnike zemljišč pisno seznani s svojimi stališči.

Občinski prostorski načrt sprejme občinski svet z odlokom in ga objavi v uradnem glasilu in na svojih spletnih straneh.

Iz zakona torej izhaja, da je občina dolžna javnost, torej tudi lastnike nepremičnin, katerih namembnost se bo spremenila, seznaniti s spremembam, na javno dostopen način, ni pa dolžna vsakega posameznika posebej opozarjati na te spremembe, prav tako ni dolžna od lastnikov nepremičnin, katerih namembnost se bo spremenila, pridobiti dovoljenje. Ima pa lastnik možnost dati na objavljen OPN svoje komentarje, do katerih se mora občina opredeliti.

Glede na dejstvo, da je v vašem primeru OPN že sprejet, ste torej zamudili možnost podajanja pripomb na OPN. Svetujem vam, da kontaktirate dotično občino, ter se pozanimate ali ste morda upravičeni do odškodnine zaradi spremembe namembnosti.

S spoštovanjem,

Janja Cigoj,
Mag. prava
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Dušica Kunaver

Dušica Kunaver
pisateljica, zbiralka ljudskega izročila


"Najlepše darilo na svetu je tisto, ki si ga sam naredil."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.