Pozdravljeni!
Panični napad prepoznamo, ko oseba razvije močan strah ali nelagodje, ki doseže svoj vrh v okviru 10 minut. Med epizodo se pojavi 4 ali več simptomov: tesnoba ali drugo nelagodje v prsih, občutek mrzlice ali vročice, občutek, da nismo resnični ali 'odcepljeni' od sebe, vrtoglavica, omedlevica, nemir, strah pred smrtjo, strah pred izgubo kontrole ali občutek, da bomo znoreli, hitro, močno ali neenakomerno bitje srca, slabost ali drugo nelagodje v trebuhu, omrtvičenje ali mravljinčenje, znojenje, tresenje, lovljenje sape ali občutek dušenja. Pojavljajo se lahko kadarkoli, v določenih situacijah, podnevi in ponoči.
Sicer pa so vzroki za panične napade zelo različni. Lahko so tudi ostanek traume.
Kljub temu, da se za tovrstno občutenje uporablja besedna zveza panični napad, je pomembno, da se zavedamo, da nas panika 'ne more napasti', ampak se ustrašimo tega kar čutimo in občutke še krepimo.
Ena od tehnik, ki jo pogosto uporabljamo pri paničnih napadih je odštevanje 100 – 7, 93 – 7 … torej preusmerjanje misli, kar vam lahko pomaga v trenutku stiske.
Psihiater vam lahko za blaženje simptomov predpiše zdravila. V psihoterapiji lahko v razmeroma kratkem času napade zajezite, če pa želite odpraviti vzroke, pa bo trajalo nekoliko dlje.
Srečno!
Tanja Krist
prof. šp. vzgoje, spec. TA psihoterapije
www.teloinpsiha.si