Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
4.6.2022
Odgovarja:

Napadi tesnobe in panike

Spoštovani. Odkar sem postala vdova, imam zelo pogoste napade tesnobe in panike. To se dogaja največkrat ponoči. Že od nekdaj imam težave s spanjem, sedaj pa me že nekaj mesecev daje nespečnost. Moža še vedno prebolevam, umrl je pred štirimi meseci. Ti napadi tesnobe in panike so zelo hudi. Včasih traja tudi eno uro, da se spravim k sebi in pomirim. Potem pa jočem, ker sem žalostna. Pri zdravniku še nisem bila. Mi svetujete, da grem k zdravniku zaradi tega? Čez dan sem v redu, okrog mene so prijatelji in sorodniki. Nihče pa mi ne more in ne zna pomagati.

Napadi tesnobe in panike comment arrow
Pozdravljeni!

Proces žalovanja za partnerjem je težak in vpliva na psihično ravnovesje žalujoče osebe. To se lahko kaže na različne načine, tudi z nespečnostjo, tesnobo ...

Pogosto uporabljamo besedo 'napad' tesnobe ali panike, a v resnici nas ne napade nič. Če oseba začuti nek občutek in se ga ustraši ... bo dogodek opisala z napadom panike, a vsi občutki in čustva izvirajo iz nas. To, da čutite žalost po moževi smrti in si dovolite jokati je naravno in dobro za vas.

Kako dolgo bo žalovanje trajalo je odvisno od posameznika. Po navadi gre žalujoči skozi faze zanikanja, jeze, fazo izogibanja sprejemanju, obupa in šele nato je čas, da sprejme izgubo.

Drugi vam ne morejo pomagati pri žalovanju, ni pa nujno, da žalujete sami. Skupnost je pomembna. Kadar potrebujete je dobro, da se lahko zamotite v družbi, a za to, da gre proces svojo pot in vi ponovno vzpostavite ravnovesje, je nujno, da ste tudi v stiku s svojim notranjim svetom; čustvi, občutki, mislimi.

Obisk pri zdravniku je vaša izbira. Če se odločite za pomoč z zdravili, vam predlagam, da se obrnete na psihiatra, ker ima več izkušenj kot splošni zdravnik na tem področju.

Sicer pa se lahko odločite za pogovore s psihoterapevtom, ki dela z osebami v žalovanju. Lahko pa se seveda odločite za obe pomči hkrati.

Na forumu sem že odgovarjala na vprašanja o paniki in tam mogoče najdete še kakšno informacijo, ki jo potrebujete.

Lep pozdrav.

Tanja Krist
Spec. TA psihoterapije, prof. šp. vzgoje

Telo in psiha
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.