Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
15.5.2018
Odgovarja:

Odškodnina od države

Spoštovani, bivši mož je imel prepoved približevanja od konca leta 2013 pa do marca 2015. V tem času seveda ni bival na naslovu stalnega bivališča, drugega naslova pa si ni hotel prijaviti. Sprožila sem štiri postopke ugotavljanja njegovega dejanskega bivališča, a je UE vse zavrgla, češ, da imava spor glede premoženja. To pa ni bilo res, saj sva lastnino razdelila leta 2003 za kar imam tudi delilno pogodbo. Ves ta čas - 4 leta - sem živela v strahu, prihajali so izvršitelji, saj je bol povsod dolžan kar velike zneske. Šele ko sem ovadila zaradi krivih izpovedb njegovo odvetnico in upravnega delavca se je odjavil. Meni se je zdravstveno stanje poslabšalo, imam kupe izvidov, saj sem zbolela tako fizično kot psihično. Ali lahko terjam od države odškodnino, ker UE ni ugotovila materialne resnice in dejanskega stanja ali mora biti prej izpeljan kazenski postopek proti uradni osebi?

Odškodnina od države comment arrow
 Spoštovani,
 
tožbo na odškodnino lahko zahteva vsakdo komur je bila namerno ali iz malomarnosti povzročena škoda, tako premoženjska škoda kot nepremoženjska škoda. Oškodovanec lahko v sklopu nepremoženjske škode zahteva odškodnino za pretrpljene telesne bolečine, za pretrpljene duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti, skaženosti, razžalitve dobrega imena in časti ali okrnitve svobode ali osebnostne pravice ali smrti bližnjega in za strah. Odškodninska tožba je lahko usmerjena tudi zoper državo. Odškodninska odgovornost države izhaja tudi iz 26. člena Ustave Republike Slovenije, ki določa, da  ima vsakdo pravico do povračila škode, ki mu jo v zvezi z opravljanjem službe ali kakšne druge dejavnosti državnega organa, organa lokalne skupnosti ali nosilca javnih pooblastil s svojim protipravnim ravnanjem stori oseba ali organ, ki tako službo ali dejavnost opravlja. Oškodovanec ima pravico, da v skladu z zakonom zahteva povračilo tudi neposredno od tistega, ki mu je škodo povzročil. Vendar odškodninska obveznost države ne nastane sama po sebi, torej ni objektivna, temveč mora tožnik dokazati, da mu je škoda nastala ter, da je škoda nastala ravno zaradi protipravnega ravnanja države. Pri vložitvi tožbe na odškodnino je potrebno paziti na zastaralne roke in sicer je potrebno tožbo vložiti v treh letih, odkar je oškodovanec zvedel za škodo in za tistega, ki jo je povzročil. V vsakem primeru pa odškodninska terjatev zastara v petih letih, odkar je škoda nastala. V primeru vložitve tožbe vam svetujem predhodno posvetovanje z izbranim odvetnikom.
 
Za vložitev odškodninske tožbe ni potrebno podati kazenske ovadbe zoper uradno osebo, za katero smatrate, da ni ravnala v skladu s pravnimi pravili in utečenimi postopki. V primeru pa, da smatrate, da je uradna oseba storila kakršno koli kaznivo dejanje, ki je zajeto v Kazenskem zakoniku, kot npr. zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic (257. čl. Kazenskega zakonika) lahko podate kazensko ovadbo zoper osebo na bližnji policijski postaji ali državnem tožilstvu.
 
S spoštovanjem,
 
Janja Cigoj

Mag. prava  
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.