Spoštovani,
vdova oziroma vdovec ima pravico po svojem pokojnem zakoncu pridobiti družinsko oziroma vdovsko pokojnino, ki je odvisna od izpolnitve splošnih in posebnih pogojev.
Splošni pogoji so tisti, ki morajo biti izpolnjeni na strani umrlega zavarovanca ali uživalca določenih pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, posebne pogoje pa mora izpolnjevati vdova oziroma vdovec. Slednji so taksativno našteti v 73. členu zakona o invalidskem in pokojninskem zavarovanju. Med drugim ta člen določa, da vdovec pridobi pravico, če »…je bil do ženine smrti popolnoma nezmožen za delo ali je to postal v enem letu po ženini smrti…«. Za presojo upravičenosti do vdovske pokojnine v konkretnem primeru bi bilo potrebno pridobiti še nekatere podatke, vendar je to ena izmed pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki gredo posamezniku.
Ena izmed pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki jo lahko uveljavlja vdova oziroma vdovec, je pravica do odpravnine in oskrbnine. Do odpravnine in oskrbnine je vdovec upravičen v primeru, da ne izpolnjuje posebnih pogojev, ki so določeni za pridobitev družinske pokojnine ter hkrati izpolnjuje pogoje, ki jih zakon predvideva za pridobitev pravice do odpravnine oziroma oskrbnine.
Tako ima pravico do odpravnine vdovec, ki ni v delovnem razmerju in ne opravlja dejavnosti na podlagi katere je obvezno zavarovan. Po prenehanju izplačevanja odpravnine ima pravico do izplačevanja oskrbnine, če se je v 90. dneh od dneva zakončeve smrti prijavil pri zavodu za zaposlovanje in če izpolnjuje premoženjske pogoje za pridobitev pravice do varstvenega dodatka, oziroma ima pravico do izplačevanja oskrbnine vdovec, ki je izgubil pravico do družinske pokojnine zato, ker še ni dopolnil 55 let starosti če se je v 90. dneh od dneva izgube pravice do družinske pokojnine prijavil pri zavodu za zaposlovanje in če izpolnjuje premoženjske pogoje za pridobitev pravice do varstvenega dodatka.
mag. Mateja Likozar Rogelj,
univ. dipl. pravnica