Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
5.2.2019
Odgovarja:

Posojilo denarja z zastavo zemljišča

Spoštovani, znanec me je prosil za posojilo denarja, za garancijo pa bi zastavil lastniški delež na kmetijskem zemljišču. Imam v primeru ne-vračila v dogovorjenem roku pravico do vpisa lastnine na zastavljeno zemljišče? Predkupne pravice za nakup zemljišča nimam. Hvala in lep pozdrav.

Posojilo denarja z zastavo zemljišča comment arrow
Spoštovani,
glede na opis dejanskega stanja vam najprej svetujem, da posojilno pogodbo sklenete v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa. Slednje vam bo v primeru ne vračila danega posojila bistveno olajšala pot, po kateri boste prišli do poplačila svoje terjatve, saj ne bo potrebna predhodna tožba, v kateri bi morali še dokazovati obstoj terjatve. Poleg navedenega, v kolikor želite svojo terjatev zavarovati s hipoteko, boste morali ustanoviti tako imenovano notarsko hipoteko. Vi in oseba, kateri boste posodili denar, boste pri notarju morali skleniti sporazum o ustanovitvi notarske hipoteke v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa.   

V sporazumu bo moral zastavitelj  (torej oseba, kateri boste posodili denar in bo zastavil svojo nepremičnino) soglašati, da se terjatev zavaruje z vknjižbo hipoteke na zastavljeni nepremičnini in da se po zapadlosti terjatve opravi poplačilo terjatve iz kupnine, dosežene s prodajo. Neposredna izvršljivost notarskega zapisa se mora zaznamovati v zemljiški knjigi, slednje bo izvedel sam notar. Učinek takšne zaznambe je, da učinkuje tudi proti vsakemu poznejšemu pridobitelju lastninske pravice na zastavljeni nepremičnini. Naveden notarski zapis mora vsebovati navedbo o: hipotekarnem upniku (to ste vi), zastavitelju, nepremičnini, ki se obremenjuje, terjatvi, ki se zavaruje (izhaja iz posojilne pogodbe) in pravnem temelju za ustanovitev pogodbe (posojilna pogodba). V kolikor zavarovana terjatev ob zapadlosti ne bo plačana, boste z izvršilnim naslovom (torej sporazumom v obliki izvršljivega notarskega zapisa) lahko vložili izvršilni predlog neposredno na sodišče in tako bo stekel postopek izvršbe. V izvršilnem postopku boste morali dokazati le zapadlost terjatve.

Sodišče nato ugodi izvršilnemu predlogu in izda sklep o izvršbi, ki se zaznamuje v zemljiški knjigi. Nato se pred prodajo nepremičnine opravi cenitev nepremičnine in tako ugotovi vrednost nepremičnine. Ob tem naj vas opozorim, da hipoteka upniku ne daje pravice, da postane lastnik zastavljene nepremičnine, temveč da se iz izkupička prodaje poplača. Upnik mora najprej predlagati izvršbo, v izvršilnem postopku se nepremičnina proda, upnika pa se poplača iz izkupička.

Lahko pa upnik na javni dražbi kupi nepremičnino, ki nato s sklepom o domiku in plačilu kupnine preide v upnikovo last. Če je upnik kupil nepremičnino za ceno, ki je nižja od njene ugotovljene vrednosti in pridobljena kupnina ne bi zadostovala za popolno poplačilo tega upnika, se pri poplačilu tega upnika, ne glede na dejansko višino kupnine, šteje, da je upnik poplačan do višine ugotovljene vrednosti nepremičnine. Prav tako upnik nima predkupne pravice na dražbi.

S spoštovanjem,
Janja Cigoj
Mag. prava
 
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.