Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
9.2.2016
Odgovarja:

Prenos solastniškega deleža hiše s hčerke na mamo

Pozdravljeni! Leta 2008 sem hčerki podarila delež hiše, da bi si zgradila stanovanje. Ker do tega ni prišlo in se je odselila, mi želi dati svoj delež nazaj. Zanima me, kakšno pogodbo naj naredimo, da bodo stroški čim manjši – darilno, prodajno, preklic ... Koliko znaša dobiček od kapitala, koliko davek? Ali lahko pogodbo napišemo sami in damo sami zemljiško knjižni predlog, ali ga mora notar? V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam Viki

Prenos solastniškega deleža hiše s hčerke na mamo comment arrow
Pozdravljeni,
Neodplačen prepis nepremičnine med sorodniki prvega dednega reda (kar vi kot mama in vaša hči ste) se, kot ste v vprašanju omenili, najceneje napravi v obliki darilne pogodbe(med vami in hčerjo). Za sam prenos lastništva ste tudi opravičeni plačila davka od prometa z nepremičninami (med sorodniki 1. dednega reda je davčna stopnja pri prenosu lastništva z darilno pogodbo 0%). Darilno pogodbo lahko sestavite sami in za to ne potrebujete pomoči notarja. Notarja potrebujete samo za to, da overi vaše podpise na darilni pogodbi, po tem, ko ste vašo darilno pogodbo predložili tudi davčni upravi, ki vam darilno pogodbo pregleda in označi, da je davčna stopnja 0% in da je s tem vaša davčna obveznost do države poravnana. Ko dobite s strani Davčne uprave darilno pogodbo "poštempljano" pa se morate odpraviti k notarju da vam overi podpise na sami darilni pogodbi. Namen overitev podpisov pri notarju je v tem, da notar preveri, ali so poravnane vse obveznosti do države, kar se tiče plačila davka (v vašem primeru bo slednji znašal 0%). Ko je darilna pogodba pri notarju overjena je takšna darilna pogodba sposobna za vpis v Zemljiško knjigo.

Ne potrebujete pa notarja, da bi vam predlagal vpis prenosa lastništva v samo Zemljiško knjigo. Čeprav vam bo on sam to predlagal. Samo spremembo lastništva v zemljiški knjigi lahko vi predlagate osebno tako, da greste na zemljiškoknjižno sodišče in tam oddate predlog za prenos lastništva. Seveda imejte sabo overjeno darilno pogodbo, ki vam daje podlago za prenos lastništva. Sodišče vam za to zaračuna določeno takso, ki pa je znatno nižja od tiste, katero bi vam zaračunal notar.

Sebastjan Kuhar,
univ. dipl. pravnik

Luc sinergija d.o.o., pravno in davčno svetovanje
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.