Pozdravljeni,
V vašem primeru se sprva postavlja vprašanje ali za takšen poseg potrebujete soglasje drugega solastnika s katerim ste večkrat v konfliktih. V kolikor gre zgolj za zamenjavo obstoječih dotrajanih oken, bi se takšen poseg moral šteti za redno vzdrževanje hiše oz. bi šlo za redno upravljanje stvari, za katerega je dovolj soglasje večinskega lastnika. Soglasje vašega sina po vsej verjetnosti ne bo potrebno, razen v kolikor bi se izkazalo, da gre za nekaj več kot le vzdrževanje dotrajanega objekta.
Glede okoljevarstvenega dovoljenja / soglasja ni povsem jasno zakaj bi ga potrebovali oz. tega niste opisali v svojem vprašanju. Okoljevarstveno dovoljenje se navadno zahteva pri obratovalcih naprav, ki povzročajo različne obremenitve okolja, torej ko gre za dejavnosti, ki povzročajo emisije v zrak, vode ali tla in so zanje že vnaprej predpisane mejne vrednosti emisij. V kolikor ste v dvomih, se vsekakor obrnite na Agencijo RS za okolje, kjer vam bodo pojasnili ali je takšno dovoljenje v vašem primeru sploh potrebno. Prav tako ni jasno zakaj bi bilo potrebno mnenje občine v kolikor gre zgolj za vzdrževanje objekta. Iz previdnosti si vseeno poglejte prostorski načrt svoje občine, ki navadno bolj podrobno ureja kakšni posegi so dovoljeni in pod kakšnimi pogoji.
Seveda veljajo povsem druga pravila v kolikor ne gre zgolj za vzdrževanje objekta temveč za spremembo odprtin v fasadi, torej za večja okna s katerimi bi posegali v nosilno konstrukcijo. V takšnem primeru bi potrebovali celo gradbeno dovoljenje.
Lep pozdrav,
Gorazd Snoj
odvetnik
Odvetniška pisarna Snoj