Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
28.4.2013
Odgovarja:

Težave z zobmi

Pozdravljeni! Opažam, da imam zadnje čase vse več težav z zobmi. Postopoma so se mi začeli majati, predvsem sprednji. Pogosto mi v ustih tudi teče kri. Zanima me, zakaj se mi to dogaja in ali se da to pozdraviti? Obstaja kakršnakoli rešitev ali je možna celo izguba zob? Svoje zobe bi zelo rad obdržal. Star sem 52 let. Hvala za odgovor, Rudi

Težave z zobmi comment arrow
Krvavitev iz dlesni je znak njihovega vnetja, majavost zob pa je običajno že povezana z napredovano parodontalno boleznijo. Če ne boste hitro ukrepali, je seveda izguba zob lahko posledica nezdravljene parodontalne bolezni, ki pa se jo sicer da zaustaviti. Najprej se naredi higienska faza parodontalnega zdravljenja, kasneje pa po potrebi še kirurška. Vsekakor vam tako svetujem čim hitrejši obisk pri zobozdravniku.

Da boste lažje razumeli o čem govorim, pa še na kratko na splošno o tej bolezni: parodontalna bolezen (po »domače«, a strokovno neustrezno, ji rečemo tudi parodontoza) je vnetje obzobnih tkiv, do katerega pride zaradi kopičenja bakterijskih zobnih oblog (plaka) ob dlesni. Je najbolj razširjena kronična vnetna bolezen človeštva, konča pa se lahko tudi z izgubo vseh zob.

Začne se kot vnetje dlesni (gingivitis). Slednja nabrekne, postane rdeča in ob ščetkanju hitro zakrvavi. Takšna krvavitev pa je nato pogosto ignorirana, saj je večina ne povezuje z boleznijo. To je dokaj nenavaden odziv glede na to, da ob krvi v urinu ali blatu ponavadi takoj poiščemo zdravniško pomoč.

Vnetje dlesni lahko nato pri nekaterih napreduje v globino (kar imenujemo parodontitis), tako da ob zobu nastanejo »žepki«. Dlesen se začne umikati, zob se tako navidezno podaljša, se kasneje omaje in na koncu preprosto izpade.

Med rizičnimi dejavniki za nastanek in napredovanje bolezni so v prvi vrsti zobne obloge. Če teh ne odstranjujemo redno, sčasoma poapnijo in nastane zobni kamen, ki pa se lahko tvori tudi pod nivojem dlesni, torej v samih obzobnih žepkih, če so le-ti prisotni. Na tako hrapavo površino pa se plak še »raje« lepi.

Takšni pogoji se ustvarjajo tudi ob slabo narejenih plombah in protetičnih izdelkih. Slabše stanje imajo tudi bolniki s sladkorno boleznijo, ženske, ki jemljejo oralne kontraceptive ali so v menopavzi in nosečnice. Posebno ogroženi so kadilci.

Za preprečitev bolezni lahko veliko naredimo sami, a na vse ne moremo vplivati, saj so v 50 odstotkih zanjo krivi geni. Začetek in razvoj bolezni sta namreč poleg količine plaka in vrste bakterij odvisna tudi od vnetnega odziva organizma, ki pa je dedno pogojen. Vnetni odgovor je tako pri nekaterih »nesrečnežih« kljub relativno dobri ustni higieni zelo buren, in je tako kriv za propad obzobnih tkiv.

Parodontalna bolezen napreduje počasi, ponavadi se stanje slabša več desetletij. Zato imamo v večini primerov za njeno zdravljenje več kot dovolj časa.

Lep pozdrav,
Boris Bombek,
dr. dent. med.
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.