Pozdravljeni,
141. člen Kazenskega zakonika (KZ-1) določa kaznivo dejanje kršitev nedotakljivosti stanovanja in določa, da kdor neupravičeno vstopi v tuje stanovanje ali zaprte prostore ali kdor se na zahtevo upravičenca od tam ne odstrani ali mu na drug način onemogoči njihovo uporabo, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta. Enako se kaznuje, kdor neupravičeno preišče stanovanje ali prostore. Če navedeno dejanje stori uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.
Zastaranje kazenskega pregona se začne tistega dne, ko je bilo kaznivo dejanje storjeno, roki pa so določeni glede na višino predpisane kazni. Tako kazenski pregon ni več dovoljen če je preteklo deset let od storitve kaznivega dejanja, za katero se sme po zakonu izreči zapor nad eno leto in šest let od storitve kaznivega dejanja, za katero se sme po zakonu izreči zapor do enega leta ali denarna kazen.
Navedeno kaznivo dejanje se preganja na predlog, kar pomeni, da morate na policijski postaji ali na pristojnem državnem tožilstvu podati predlog za začetek pregona storilca kaznivega dejanja.
V kazenskem pravu ne govorimo o tožbah, temveč o predlogih za začetek kazenskega pregona. Tožbe se vlagajo v civilnem pravu.
V primeru, da imate dodatno vprašanje, mi ga lahko postavite osebno, kontaktne podatek boste prejeli v našem uredništvu.
S spoštovanjem,
Janja Cigoj
Mag. prava