Na podlagi vašega vprašanja je moč sklepati, da se je po že izvedenem zapuščinskem postopku, naknadno našlo novo premoženje. Ni pa moč razbrati natančno, ali ste se vi na zapuščinski obravnavi odpovedali dedovanju ali ste podali izjavo o odstopu svojega dednega deleža drugemu dediču. Načeloma pa se je takrat odločalo o takrat znanem premoženju, ta nova zapuščina pa takrat še ni bila znana. Odpoved dedovanju je namreč izjava volje o tem, da oseba, ki da izjavo, noče biti dedič. Takšna izjava praviloma ne more biti delna, je pa sodna praksa oblikovala stališče, da se takšna izjava o odpovedi, ki je dana v pravnomočno zaključenem zapuščinskem postopku, ne nanaša na kasneje najdeno premoženje, zaradi katerega se obseg zapuščine bistveno spremeni. To bo podano vsekakor kadar je kasneje najdeno premoženje npr. nepremičnina. Enaka posledica pa vsekakor sledi tudi, če nekdo sicer izjavi, da bo sprejel dedovanje, da pa se bo svojemu deležu odpovedal v korist drugega dediča. To voljo mora sodišče preveriti ob novo najdeni zapuščini.
Davek na dediščino ne plača dedič iz prvega dednega reda (kar razmerje starši – otroci nedvomno je). Glede na davčne predpise se v primeru, če davčni zavezanec odstopi svoj dedni delež sodediču, plača davek ob prenosu premoženja samo enkrat, tako da se oprosti plačilo davka tistemu dediču, ki je prvi prejel dediščino, davek pa se odmeri glede na razmerje med zapustnikom in dejanskim prejemnikom dediščine.
Kadar se deduje nepremičnina, sodišče posreduje sklep o dedovanju zemljiški knjigi, tako da se na podlagi tega opravi vpis v zemljiško knjigo. Brez pravnomočnega sklepa o dedovanju vpisa v zemljiško knjigo ni moč narediti. Sklep o dedovanju mora biti vročen vsem dedičem oz. osebam, ki imajo pravico biti dediči in so se z izjavo odpovedale dedovanju ali deležu. Ker ni razbrati v kakšni fazi je postopek, lahko zgolj pavšalno odgovorimo, da imate možnost in pravico zapuščinskemu sodišču s pisno vlogo podati svojo izjavo. Če pa je bil izdan nov sklep o dedovanju, vi pa v postopku niste sodelovali oz. vam sklep ni bil vročen ter je postal pravnomočen, pri čemer pa bremeni tudi vas (za posledično plačilo davkov), pa je potrebno zadevo natančneje pogledati, saj je v tem primeru verjetnost, da je prišlo do določenih procesnih napak.
Mojca Novak,
univ. dipl. pravnica
Odvetniška pisarna Petek