Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
23.1.2015
Odgovarja:

Izognitev zlorabi iz naslova dedovanja

Pozdravljeni! Mama je lastnik manjšega 57 m2 velikega stanovanja v dvodružinski hiši in k temu dodatno še 300 m2 vrta. Brat je pred časom želel vso njeno lastnino prevzeti, češ, da bo za njo tudi skrbel. Doslej (več kot 10 let) je bila vsa skrb na meni. Mama se z njegovim predlogom ni strinjala. Kaj mi svetujete, da se izognem zlorabi iz naslova dedovanja. Mama je stara 85 let in je opravilno samostojna. Brat je pravnik zato sklepam, da me bo po mamini smrti ogoljufal.

Izognitev zlorabi iz naslova dedovanja comment arrow
Spoštovani,
Po vašem pisanju sklepamo, da sta edina dediča po vaši materi vi in vaš brat (torej mama nima zakonca/zunajzakonskega partnerja in drugih otrok), poleg tega pa mama nima drugega premoženja. V tem primeru torej, če mama z vama ne bo sklenila nobene izmed pogodb, s katerimi bi s svoje premoženje razdelila že za časa življenja in, če mama nima oziroma ne bo napisala oporoke, bo po njeni smrti nastopilo zakonito dedovanje. To pomeni, da se bo njena lastnina razdelila med vaju, s čimer bosta postala vsak lastnik polovice stanovanja in vrta. Ker v naravi stanovanja in vrta ne gre razdeliti na dve polovici in, če se z bratom ne bosta mogla sporazumeti o tem, kdo bo prevzel stanovanje in drugega izplačal, bo potrebno uvesti nepravdni postopek za razdružitev skupne lastnine, potem se bo stanovanje lahko prodalo, vidva pa bosta prejela vsak polovico kupnine. Toliko o dedovanju na podlagi zakona, sedaj pa k vašim konkretnim težavam.

Vaš brat je po vsej verjetnosti z mamo želel skleniti pogodbo o dosmrtnem preživljanju ali celo darilno pogodbo. En način, da bi vas »ogoljufal« je, da bi mamo prepričal v darilno pogodbo, s katero bi neodplačno prejel nepremičnini, ko bi mama umrla pa tako za njo ne bi ostalo nič nepremičnega premoženja, ki bi ga vi lahko dedovala. Vendar imamo tudi pri darilni pogodbi varnostne mehanizme, kar pomeni, da bi jo lahko izpodbijali ali pa zahtevali, da se darilno všteje v dedno maso, pri čemer bi vi lahko zahtevali nujni delež, vendar pa s tem vi še vedno ne bi dobili svojega zakonitega deleža, kot bi vam sicer pripadal, saj nujni delež v vašem primeru znaša polovico zakonitega deleža, kar konkretno znaša eno četrtino. Druga možnost za vašega brata, da bi prišel do več premoženja, kot bi mu pripadalo po zakonitem dedovanju je, da bi z mamo sklenil prej omenjeno pogodbo o dosmrtnem preživljanju. S to pogodbo bi se vaš brat zavezal, da bo tako ali drugače preživljal vašo mamo, ona pa bi mu zapustila vse ali nek del svojega premoženja. Tudi to pogodbo bi lahko potem vi izpodbijali, vendar je to nekoliko težje, saj bi morali dokazovati, da je bila vrednost preživljanja manjša od vrednosti premoženja, ki ga bi brat dobil in bi se ta presežek potem štel za darilo.

Najlažji način, da se vi obvarujete pred morebitnim nepoštenim postopanjem vašega brata je ta, da vaša mama napravi oporoko ali pa, da vi z njo sklenete pogodbo o dosmrtnem preživljanju, sploh upoštevajoč dejstvo, da že sedaj skrbite zanjo. Glede na to, da vas je strah bratovega morebitnega nepoštenega ravnanja, vam seveda svetujemo, da v primeru, da bo mama napravila oporoko, to stori pri pravnem strokovnjaku, npr. odvetniku ali notarju, ki bo oporoko tudi hranil, saj je na ta način možnost kasnejšega izpodbijanja veljavnosti oporoke s strani vašega brata, znatno manjša.

Sara K. Dobnikar,
dipl. pravnica
Odvetniška pisarna Petek
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.