Spoštovani,
ob razvezi zakonske zveze morata urediti razmerja v zvezi z vajinim skupnim premoženjem. Skupno premoženje je tisto premoženje, ki sta ga pridobila v času zakonske zveze z vajinim delom. To ni tisto premoženje, ki sta ga "prinesla" v zakon ali ki sta ga v času zakonske zveze pridobila kot vajino posebno premoženje (npr. z dedovanjem, darilom enemu zakoncu, ipd.). Skupno premoženje se razdeli med zakonca skladno z njunima deležema na skupnem premoženju. Domneva se, da sta deleža enaka. Seveda lahko vsak zakonec dokazuje tudi drugačne deleže. Pri ugotavljanju deleža na skupnem premoženju se ne upošteva le dohodek vsakega zakonca, temveč tudi druge okoliščine, kot na primer pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje domačih del, skrb za ohranitev premoženja in vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravi, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja.
Prihranki vaše žene v višini 38.000,00 EUR se bodo šteli kot njen prispevek oz. vložek v skupno premoženje. Njen vložek iz naslova prihrankov ne pomeni, da je del stanovanja sorazmeren vrednosti njenega vložka njeno posebno premoženje. Zaradi tega vložka bo njen delež na skupnem premoženju lahko višji od vašega – seveda je to zgolj hipotetično, saj ne poznam še preostalih okoliščin, ki bi prišle v poštev, razen vašega dela na travniku. Tudi to delo na travniku je lahko okoliščina, ki se upošteva pri ugotavljanju vašega prispevka k skupnemu premoženju in deleža na njem. Posebej ji tega ne morete zaračunati, lahko pa to okoliščino uveljavljate pri določanju deleža na skupnem premoženju. Kakšna pa je vrednost tega vašega dela, bi v sodnem postopku ugotavljali sodni izvedenci ustrezne stroke.
V izogib sodnim postopkom je najbolje, če se že pred tem skušata dogovoriti. Vaše delo je nedvomno okoliščina, ki jo lahko postavite ob bok ženinemu vložku v stanovanje.
Lep pozdrav,
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer