Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
31.5.2016
Odgovarja:

Pravice delavcev

Delodajalec mi podaljšuje pogodbo že 3 leta in sicer za 1 mesec, za 3 mesece največ za 6 mesecev. Kolikor vem, mi po zakonodaji lahko trikrat podaljša pogodbo, potem pa me mora vzeti za nedoločen čas - ali je tako? Saj to niso edine njegove napake, jih je še več. Na koga se lahko obrnem, če bi me odpustil? Prosim za odgovor. l.p.

Pravice delavcev comment arrow
Pozdravljeni,
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v svojem 2. odstavku 55. člena jasno določa omejitve pri sklepanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

"Delodajalec ne sme skleniti ene ali več zaporednih pogodb o zaposlitvi za določen čas za isto delo, katerih neprekinjen čas trajanja bi bil daljši kot dve leti, razen v primerih, ki jih določa zakon..."

Izjeme, ki jih zakon o delovnih razmerjih določa in ki dovoljujejo podaljševanje pogodbe o zaposlitvi za določen čas, za čas daljši od dveh let so:
- nadomeščanje začasno odsotnega delavca
- zaposlitev tujca ali osebe brez državljanstva
- v kolikor gre za zaposlitev poslovodne osebe ali prokurista
- vodilnega delavca na podlagi 74.čl. ZDR-1
- voljene ali imenovane funkcionarje

V kolikor pri vas ne gre za eno od naštetih izjem, ki jih zakon o delovnih razmerjih taksativno določa kot izjemo od pravila (izjeme od pravil pa se v pravu razlaga restriktivno), potem vaš delodajalec krši pravila o sklepanju in podaljševanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

Zakon o delovnih razmerjih pa v svojem 56. členu določa posledice nezakonito sklenjene pogodbe o zaposlitvi za določen čas in sicer jasno določa:
"Če je pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena v nasprotju z zakonom ali kolektivno pogodbo ali če ostane delavec na delu tudi po poteku časa, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, se šteje, da je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas."

Zakon o delovnih razmerjih tako jasno določa sankcijo, ko delodajalec krši pravila o sklepanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas in sicer je ta sankcija konverzija (sprememba) pogodbe o zaposlitvi za določen čas v pogodbo za nedoločen čas.

Šteje se kot da ste sklenili pogodbo za nedoločen čas, čeprav ste z delodajalcem sklenili pogodbo za določen čas. (saj tovrstno konverzijo določa sam zakon, kot sankcijo za delodajalca v primeru kršitev pogodbe za določen čas.)

Kaj storiti v primeru, če vas delodajalec odpusti oziroma vam prekine pogodbo o zaposlitvi za določen čas, vi pa veste, da je kršil pravila o podaljševanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas?
Obrnite se na odvetnika, ki bo v vašem imenu vložil tožbo zoper delodajalca zaradi nezakonite odpovedi pogodbe in v tej tožbi zahteval reintegracijo in reparacijo (se pravi ponovno zaposlitev ter plačilo vseh prispevkov in plač za obdobje nezakonite odpovedi).

Sebastjan Kuhar,
univ. dipl. pravnik

Luc sinergija d.o.o., pravno in davčno svetovanje
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.