Pozdravljeni,
Prenehanje življenjske skupnosti na obstoj zakonske zveze nima vpliva. Če torej preneha zgolj življenjska skupnost, ne preneha tudi zakonska zveza. Za prenehanje zakonske zveze je potrebno vložiti tožbo ali predlog za sporazumno razvezo.
S prenehanjem življenjske skupnosti pa zakonca prenehata ustvarjati skupno premoženje.
Na predmetih, ki predstavljajo skupno premoženje, imata zakonca enaka deleža, razen če pod pogoji in na način, kot to določa čl. 58 ZZDR, ne dokažeta drugače. Na višino deleža ne more vplivati okoliščina, ali je za pridobitev skupnega premoženja bil najet kredit, ki še ni odplačan, kateri od zakoncev ga je odplačal in koliko ga je bilo odplačanega v času življenjske skupnosti in koliko po njej. Po določbi II. in III. odst. 56 čl. ZZZDR, pomeni najeti kredit pasivo skupnega premoženja v zvezi s katero zakonca po razvezi zakonske zveze obdržita obveznost njene poravnave tretjim. V njunem medsebojnem razmerju pa zakonca obdržita obveznost odplačevanja v sorazmerju s svojim deležem na pridobljenem skupnem premoženju, pri čemer pa tistemu zakoncu, ki plača tudi za drugega pripada le obligacijski zahtevek.
V vajinem primeru ste vi nakup nepremičnine opravili v času, ko je življenjska skupnost med vama že prenehala, kar pa ima za posledico, da se je s tem trenutkom tudi prenehalo ustvarjati skupno premoženje.
Kako pa po najlažji poti spraviti osebo ven iz stanovanja, ki tam prebiva brez pravne podlage pa vedno prvo predlagam sporazumen način, ki je tudi najlažji in predvsem najhitrejši. V kolikor sporazum glede izselitve iz stanovanja med vama ni mogoč, pa vam ostane zgolj še vložitev tožbe na izselitev iz nepremičnine.
Sebastjan Kuhar,
univ. dipl. pravnik
Luc sinergija d.o.o., pravno in davčno svetovanje