Spoštovani,
kolesar lahko od vas ali neposredno od zavarovalnice, pri kateri imate sklenjeno zavarovanje avtomobilske odgovornosti (če ste nesrečo povzročili z avtomobilom), zahteva plačilo denarne odškodnine za nastalo premoženjsko ali nepremoženjsko škodo.
Če bo odškodninski zahtevek naslovljen na vas, ga odstopite svoji zavarovalnici, pri kateri imate sklenjeno zavarovalno polico za zavarovanje avtomobilske odgovornosti, o tem pa obvestite tudi oškodovanca. Nato bo zadevo dalje reševala zavarovalnica skladno z vašo zavarovalno pogodbo, zavarovalnimi pogoji in predpisi.
Plačilo odškodnine se običajno zahteva po zaključku oškodovančevega zdravljenja, ko so znani vsi relevantni podatki za odmero odškodnine. Zastaralni rok je tri leta od takrat, ko je oškodovanec izvedel za škodo in njenega povzročitelja, najkasneje pa pet let od nastanka škode, razen v primeru, če ste s povzročitvijo nesreče storili tudi kaznivo dejanje (npr. povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti ali nevarna vožnja v cestnem prometu). V slednjem primeru je zastaralni rok lahko daljši in sicer zastara odškodninski zahtevek, ko izteče čas, ki je določen za zastaranje kazenskega pregona.
Če so podane vse predpostavke odškodninske odgovornosti, bo zavarovalnica oškodovancu izplačala odškodnino, vam pa ne bo treba plačati nič. Izjema so le primeri, če ste npr. vozili alkoholizirani, brez izpita, če ste škodo povzročili namenoma, ali iz drugih razlogov, ki zavarovalnici omogočajo, da od vas zahteva povračilo tega, kar je plačala oškodovancu.V primeru spora (npr.delna ali celotna zavrnitev zahtevka s strani zavarovalnice) oškodovanec lahko svoj odškodninski zahtevek uveljavlja sodno.
V vseh primerih pa je priporočljivo, da se tudi sami obrnete na pravnega strokovnjaka za ustrezen nasvet, da ne bi po nepotrebnem morali odškodnine v celoti ali deloma plačati sami namesto zavarovalnice.
Lep pozdrav,
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer