Spoštovani,
t.i. hišniška stanovanja so običajno skupni del stavbe v etažni lastnini (ali celo skupni del več stavb), kar pomeni, da so solastniki tega stanovanja vsakokratni etažni lastniki stavbe (ali več stavb). Praviloma bi vsakokratni etažni lastniki pred prodajo morali soglasno spremeniti status hišniškega stanovanja iz skupnega dela stavbe v posamezni del stavbe in nato prodati svoje solastniške deleže na tem stanovanju kupcu. Ob prodaji torej ne bi več šlo za hišniško stanovanje, temveč za običajno stanovanje v stavbi z urejeno etažno lastnino.
Pri nakupu takega stanovanja morate vsekakor biti pozorni na status takega stanovanja (skupni ali posamezni del, pravilnost preoblikovanja v posamezni del, vpis v zemljiško knjigo, ipd.), morebitne zakonite pravice tretjih (predvsem na predkupno in druge pravice morebitnega prejšnjega imetnika stanovanjske pravice ali prejšnjega imetnika pravice začasne uporabe tega hišniškega stanovanja) in druge obremenitve (npr. obstoj najemnega razmerja, morebitna nezakonita zasedenost stanovanja, hipoteke, ipd.). Ob prodaji oz. nakupu morajo biti torej izpolnjeni vsi pogoji, da se boste lahko vi kot novi kupec tega stanovanja vpisali v zemljiško knjigo. Obveznost kupca je predvsem plačilo kupnine – v kakšnih rokih in na kakšen način se kupnina plača, pa je stvar dogovora med strankami prodajne pogodbe.
Ker gre pri nakupu nepremičnin za transakcije večje vrednosti, ki lahko pomembno vplivajo na premoženjski položaj pogodbenih strank in ker ima vsak primer svoje posebnosti, ki (lahko) odstopajo od zgoraj navedenih splošnih značilnosti, je pri nakupu priporočljivo sodelovanje pravnega strokovnjaka, ki bo za konkretni primer preveril vsa pomembna dejstva in ustrezno pomagal pri izpeljavi nakupa, da kasneje ne bi bilo neprijetnih presenečenj.
Lep pozdrav,
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer