Spoštovani,
zastaranje začne teči, ko je imel upnik možnost terjati svojo terjatev; torej naslednji dan po zapadlosti posameznega obroka. Ob tem dodajam, da imajo pogodbe o nakupu blaga na obroke pogosto določbe, da v primeru zamude s plačilom določenega števila obrokov vsi še nezapadli obroki zapadejo v takojšnje plačilo.
Splošni zastaralni rok, ki bi v vašem primeru prišel v poštev, znaša 5 let. Zastaranje pretrga vsako dejanje upnika proti dolžniku pred sodiščem, med drugim torej tudi vložitev predloga za izvršbo. V času sodnega postopka zastaranje ne teče. Glede na podatke, ki ste jih navedli, ob vložitvi upnikovega predloga za izvršbo zastaranje vašega obroka še ni nastopilo, ker še ni potekel potekel petletni zastaralni rok. Kadar gre dolžnik v stečaj, zastaranje njegovih terjatev do dolžnikov ne teče v obdobju enega leta od začetka stečajnega postopka. V vašem primeru bi to lahko pomenilo, da morate petletnemu zastaralnemu roku prišteti še eno leto.
Upnik svojo terjatev lahko tudi odstopi drugemu, razen če je bilo to v pogodbi (o obročnem nakupu blaga) ali drugi listini (npr. splošni pogoji poslovanja) med strankama izključeno. Do prenosa terjatve z upnika na novega upnika lahko pride tudi v stečajnem postopku. Soglasje dolžnika za odstop terjatve ni potrebno. Ob prenosu terjatve novi upnik "stopi v čevlje" prejšnjega upnika. To pomeni, da bi novi upnik lahko od vas terjal preneseno terjatev prejšnjega upnika. Seveda pa je treba preveriti vse listine, na katerih novi upnik utemeljuje svojo terjatev proti vam.
Lep pozdrav,
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer