Pozdravljeni!
Predlagam vam preprosto vajo osredotočanja na dihanje, ki vam lahko pomaga pri morebitni tesnobi in kadar imate občutek, da ne morete umiriti misli. Udobno se usedite, stopala položite na tla. Preden se usmerite na dihanje, lahko preverite po telesu, če so kateri deli telesa napeti, če občutite kje v telesu mravljinčenje, so morda roke ali noge težke ...
Potem, ko boste vzpostavili stik s telesom, se usmerite na dihanje – na vdih, ki vstopa v vaše telo in izdih, ki zapušča vaše telo. Ni potrebno, da skušate vplivati na dihanje. Dovolite, da telo samo diha, vi pa bodite pozorni na ta proces. Zaznajte senzacije v telesu, ki so povezane s tem procesom. Kje zrak občutite, kako ga občutite, je mrzel, topel … ? Morda je to pri nosnicah ali v trebuhu …
Ob vaji boste trenirali svojo prisotnost v trenutku – kot bi rekli psihoterapevti Geštalt metodologije – tukaj in zdaj. Glava je polna misli, idej, občutkov, se ukvarja s prihodnostjo, preteklostjo ... Lahko se pojavijo misli tudi v povezavi z vajo – 'ali diham dovolj globoko' ali sodbe 'nočem tega več početi, to je dolgočasno' ...
Samo opazite misli, potem pa ponovno vrnite svojo pozornost na dihanje. Ni se treba kritizirati zaradi tega. Začnite z desetimi minutami, potem pa podaljšajte izvajanja vaje. Trenirajte vsak dan.
Naj poudarim, da vam bo sprostitvena tehnika le v pomoč pri premagovanju depresije, ne pa rešitev. Kljub temu, da ste se odločili, da ne boste sodelovali v organizirani skupini joge ali avtogenega treninga, zaradi finančnih prioritet, bi vam vseeno predlagala, da v vašem okolju vseeno poiščete družbo, v kateri lahko izvajate vaje ali počnete druge stvari, ki so vam pri srcu. Lahko s prijateljico, družinskim članom, sodelavko … z nekom, ob katerem se dobro počutite. Odnosi, izražanje, želje in pogovor so izredno pomembni pri zdravljenju depresije.
Lep pozdrav,
Tanja Krist,
spec. TA psihoterapije, prof. šp. vzgoje
031 318 486
www.teloinpsiha.si