Koristi pitja vode so številne, manj znano pa je, da večina zahodnjakov – kljub priporočilom, ki spodnjo mejo postavljajo na osem kozarcev vode na dan, priporočljivo pa na deset do dvanajst, pije premalo. In zato – (po)jedo več. Zdi se logično in smiselno. Če vode v telo ne vnesemo v obliki tekočine, jo poskuša dobiti iz hrane. Znano je tudi, da dlje časa kot (pre)malo pijemo, bolj se občutek žeje zmanjšuje, telo pa se spomni pradavne prakse, ko vode vedno ni bilo na petek in jo je bilo potrebno »počrpati« iz vsega, kar je bilo na razpolago. Dodatni problem je, da smo drastično spremenili prehrano in omejili živila, ki vsebujejo veliko vode (sveže sadje in zelenjava), ter jih nadomestili s suhimi in slanimi živili.
In kako sami pri sebi ugotovimo, ali smo med tistimi, katerih telo vodo mrzlično srka iz hamburgerjev in potem z občutkom lakote »prosi« za več? Preprosto: če vsak dan ne spijemo najmanj dveh litrov tekočine (ženske) in treh litrov (moški), naše telo ni dobro hidrirano.
Sedaj pa se vrnimo se k vprašanju iz uvoda in poglejmo, kaj o hujšanju z vodo pravi v znanost. Študija, objavljena v Journal of Human Nutrition and Dietetics, v katero so zajeli podatke za več kot 18 tisoč ljudi, je pokazala, da tisti, ki pijejo več vode, pojedo manj sladkorja, soli in maščob. Razlika je sicer majhna – od 69 do 206 Kcal, ampak na dolgi rok se nabere: če vsak dan zaužijemo 200 kalorij več, kot jih pokurimo, bomo v vsega 17 dneh pridelali 450 gramov sala.
Naj se torej zapodimo pod pipo in začnemo hujšati z vodo? Nikakor ne, pravijo avtorji študije. Voda je bolj kot sredstvo za hujšanje primerna za vzdrževanje telesne teže in preprečevanje kopičenja odvečnih kilogramov.