Tudi letos bo štirinajst središč ISIO skupaj s partnerskimi organizacijami pripravilo več dogodkov o možnostih formalnega in neformalnega izobraževanja in učenja v novem šolskem letu, npr. brezplačne delavnice, predavanja, stojnice znanja, posvete, dneve odprtih vrat. Seznam aktivnosti po Sloveniji najdete na
http://arhiv.acs.si/programi/DSSS_2016.pdf.
Letos praznujemo tudi 15. obletnico delovanja svetovalnih središč za izobraževanje odraslih (središč ISIO). Tej obletnici namenjamo posebno pozornost tudi ob letošnjih Dnevih slovenskih svetovalnih središč. Vabimo vas, da preberete brošuro ISIO ob 15. obletnici središč in skupni časopis središč ISIO in Andragoškega centra Slovenije - Info ISIO 2016-2017, kjer boste našli informacije o možnostih formalnega in neformalnega izobraževanja, neformalnega izobraževanja, svetovalne podpore za odrasle ter druge uporabne informacije o izobraževanju odraslih. Preberete si lahko tudi zgodbo udeleženke svetovanja, ki na kratko opisuje svojo uspešno izobraževalno pot.
Središča ISIO s svojim delovanjem pomembno prispevajo k vključevanju odraslih v vseživljenjsko učenje in tako k uresničevanju strateških ciljev izobraževanja odraslih v Sloveniji. V vseh letih delovanja so svetovalci središč ISIO informirali in svetovali več kot 150.000 odraslim, hkrati pa je v ISIO mrežah strateških in strokovnih partnerjev delovalo več kot 300 organizacij, neposredno ali posredno povezanih z izobraževanjem odraslih.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport vsa leta finančno podpira tako strokovni razvoj svetovalne dejavnosti kot izvajalce dejavnosti središč ISIO.
Svetovalna središča za izobraževanje odraslih (središča ISIO) nudijo brezplačno svetovalno podporo vsem odraslim, zaposlenim, brezposelnim, starejšim, ljudem z različnimi ovirami in drugim, ki se želijo izobraževati in učiti. Pomagajo jim pri:
• odločanju za izbiro vrste izobraževanja in učenja;
• načrtovanju osebne in poklicne kariere;
• vrednotenju sposobnosti, izkušenj in znanj – z razgovorom in s pomočjo različnih svetovalnih pripomočkov;
• premagovanju učnih in drugih težav ter ovir, ki so povezane z izobraževanjem;
• načrtovanju in spremljanju učenja;
• po zaključnem izobraževanju – kako poiskati delodajalca in kako mu učinkovito predstaviti znanje, izkušnje in zmožnosti.
V svetovalnih središčih za izobraževanje odraslih zagotavljajo brezplačno, prijazno in celostno informiranje ter svetovanje. Informacijo, nasvet ali pomoč lahko poleg osebnega obiska poiščete tudi po telefonu ali elektronski pošti.
V Sloveniji deluje mreža 14 svetovalnih središč za izobraževanje odraslih – središč ISIO pod strokovnim vodstvom Andragoškega centra Slovenije. Ker želimo svetovalno dejavnost v izobraževanju odraslih čim bolj približati vsem odraslim, svetovalna središča delujejo:
• na sedežu svetovalnega središča,
• na t. i. dislokacijah, točkah zunaj sedeža središča, v različnih krajih in organizacijah,
• z mobilno svetovalno službo (svetovalec pride tja, kjer ga potrebujejo),
• z vključitvijo prostovoljcev v delo svetovalnega središča.
Obisk v svetovalnem središču je za uporabnike brezplačen, saj dejavnost svetovalnih središč podpirajo in financirajo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter nekatere lokalne skupnosti.
Vse informacije o svetovalnih središčih najdete na spletni strani
http://isio.acs.si.