Dobro je vedeti: Potovanje z avtodomom

Vas mika, da bi najeli avtodom in potovali z njim? Se zanima morda celo za nakup avtodoma? Preberite nekaj nasvetov, najdete jih v prispevku!
Potovanje z avtodomom je lahko lepo doživetje. (foto: freeimages.com)
Potovanje z avtodomom je lahko lepo doživetje. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Na portalu Zveze potrošnikov Slovenije so objavili obširen članek o najemu, prevzemu, vožnji, izkušnjah … avtodoma. Avtodomi so priljubljeni tudi v Sloveniji, poleg lastnikov teh stanovanj na štirih kolesih pa na cestah vse pogosteje opazimo tudi precej takih, ki avtodom najamejo. Na kaj je potrebno biti pozoren pred sklenitvijo najema, kaj vprašati, kako ravnati na potovanju in ob oddaji vozila!

Ali ste kdaj pomislili, da bi na počitnice odpeljali kar celotno stanovanje? Tisti, ki so že preizkusili preživeti dopust z avtodomom, vedo, o čem govorimo. V nadgradnji (po navadi) kombiniranega vozila je vse, kar potniki potrebujejo na potovanju – od kuhinje in jedilne mize do kopalnice in postelj. Ko pridejo do cilja, samo parkirajo in začnejo uživati.

Najem v tujini je lahko cenejši
Nekateri slovenski običaji v tujini ne veljajo, zato je včasih pametno preveriti, kakšne so cene čez mejo. Pri nas so, denimo, prvomajske počitnice glavna sezona, ko praktično vsi ponudniki brez težav oddajo vse avtodome. Cene so temu primerno visoke, saj je to obdobje glede povpraševanja podobno poletju, ki povsod po Evropi velja za glavno sezono za najem avtodomov. No, v tujini ni prvi maj nič posebnega, zato je uvrščen v t. i. "nizko sezono". Preden se odločite za (cenejši) najem pri tujem ponudniku, dobro preverite njegove pogoje, hkrati pa se morate zavedati, da boste morali do ponudnika pripeljati vso opremo, ki bi jo sicer lahko zložili v avtodom že na domačem dvorišču.

Dodatni stroški, varščina
Pri najemu avtomobila so stvari jasne: ko se odločimo zanj, sklenemo s ponudnikom pogodbo, za zavarovanje plačila pa ponudnik »rezervira« določen znesek na naši kreditni kartici. Povsem logično je, da dodatnih z najemom stroškov ni. No, pri izposoji avtodoma je treba k ceni najema prišteti še stroške priprave, povezane z bivalnim delom avtomobila (tekočina za stranišče, plinske jeklenke – ena ali dve, …), nekateri pa na seznam dodajajo še stroške "finega" čiščenja, strošek avtocestne nalepke in podobno. Glede na to, da so avtodomi podobno veliki, se zdijo razlike pri stroških priprave velikanske: od 55 pa celo do 150 evrov!

Podobno je z varščino, ki jo mora najemnik kot po pravilu položiti v gotovini, saj nikjer ne omenjajo, da jo je mogoče "plačati" zgolj z rezervacijo na računu kreditne kartice kot pri najemu osebnih avtomobilov. Za varščino je treba položiti od 600 do 1.000 evrov; razlika je velika, še posebej, če vemo, da razlika v ceni avtodomov ni skoraj dvakratna.

Dodatna oprema in stroški med uporabo
Z najemom avtodoma dobite prevozno sredstvo, v katerem lahko tudi prespite, se oprhate in podobno. Avtodomi imajo vgrajen štedilnik (in včasih pečico), hladilnik, večinoma tudi dodatno gretje, včasih tudi hlajenje (poleg tistega, ki ga ponuja avtomobil). Po navadi je v avtodomu tudi majhen televizijski sprejemnik in še kakšna druga sodobna priprava za informacije in zabavo, a to nikakor ni pravilo.

Uporabnik avtodoma mora poskrbeti za posteljnino, brisače, kuhinjske krpe in druge stvari, ki bi jih utegnil potrebovati med potjo. Kot je pokazala naša raziskava, boste včasih morali v avtodom prenesti tudi svojo posodo, krožnike, kozarce in pribor; seveda pa tudi hrano in pijačo. Glede na to, da je nosilnost avtodomov omejena, predlagamo, da s seboj peljete le najnujnejše. Cene v tujih trgovskih centrih namreč niso nič višje kot pri nas.

Med uporabo so najpomembnejši stroški povezani z vožnjo, torej stroški za gorivo. Predlagamo vam, da vozite čim bolj varčno, na avtocestah ne hitreje kot 110 km/h, pred ali med potjo pa se pozanimajte, kje boste lahko natočili cenejše (dizelsko) gorivo. Pazite na predpise, ki veljajo v posameznih državah, saj mora najemnik seveda sam plačati vse prometne prekrške, ki jih stori v času najema.

Še več informacij pa boste dobili tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Zdravje po 50. letu: Kaj se dogaja s telesom in kako ga lahko podpremo?

Po 50. letu se telo sooča s številnimi spremembami, ki ...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Društvo Srebrna nit poziva k ustanovitvi samostojnega Varuha pravic starejših

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost opozarja...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Imunski sistem: živila, ki na imunski sistem vplivajo slabo in dobro

V prispevku boste spoznali nekaj živil, ki imunski sist...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

MojaLeta darila prejmejo …

Tudi za mesec oktober smo med številnimi prijavljenimi ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Mito Trefalt

Mito Trefalt
igralec, TV voditelj, urednik (1939 - 2016)


"Če imaš to srečo, da v življenju delaš, kar imaš rad - moraš biti zadovoljen."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.