Ravni se obdržijo, posledično pa se molekule sladkorja trajno vežejo na beljakovine, vključno s kolagenom v koži – slednje imenujemo glikacija.
Ta povzroča kemično reakcijo v koži, zaradi katere je njeno površje trše in manj gibljivo, kar vodi v prezgodnje staranje, koža pa je trša in bolj nagubana.
Skratka: glikacija je škoda, ki jo zaradi prekomernega vnosa sladkorja koža utrpi od znotraj. Kaže se na tri načine: v obliki gubic, črt in obarvanosti. Zgodi se lahko tudi, da se koža zaradi načetega kolagena in elastina povesi in izgubi svojo prvotno obliko.
Raziskava, objavljena v strokovni publikaciji Journal of the American College of Nutrition – zajela je 453 odraslih oseb iz različnih koncev sveta –, je pokazala, da so tisti, ki uživajo več rib, olivnega olja in stročnic, manj nagnjeni k gubam kot tisti, ki pojedo več mesa, masla, mlečnih maščob in sladkorja. S tega vidika so najmanj priporočljivi predelano meso, brezalkoholne pijače in pecivo, najbolj pa fižol, listnata zelenjava, beluši, oreščki, olive, jabolka in hruške.
Glikacija pa ne povzroča zgolj malformacijo beljakovinskih vlaken, ampak prispeva tudi k poškodbam vezivnega tkiva, kroničnemu vnetju, srčnim boleznim in diabetesu.
S primerno prehrano in načinom življenja je mogoče vplivati na to, kako hitro postanejo vidni učinki glikacije, zato se velja izogibati hrani z veliko sladkorja in predelanimi ogljikovimi hidrati, predelanim živilom in mesu, prekomernemu pitju alkohola in ocvrti hrani.