Kdaj: Sobota, 29. oktober 2016, 15:00-18:00
Kje: Prvič v novih prostorih stavbe Fundacije za dobro ljudi in narave na Tumovi 5 v Novi Gorici. Točna lokacija: https://goo.gl/maps/fcXnJr5MWBN2
Zakaj in kako: Izmenjava je odlična priložnost, da zamenjate vaša oblačila (za odrasle in otroška), ki jih ne nosite več ali jih sploh nikoli niste oblekli, obenem pa obogatite garderobo s kakšnim 'novim' kosom oblačila. Prav tako lahko zamenjate obutev in modne dodatke.
Izmenjava poteka po načelu blagovne izmenjave »Prinesi X - odnesi X«. To pomeni, da lahko vsak posameznik prinese poljubno število oblačil, ki se jih je naveličal iz različnih razlogov, jih odda našim prostovoljcem pri sprejemni mizi in s tem dobi pravico vzeti največ enako število poljubnih kosov, ki so jih prinesli drugi udeleženci, in sicer po načelu "fair play oz. poštene igre". Ko predate oblačila prejmete listek, na katerem je zapisano koliko oblačil (kosov) ste predali, prav toliko jih potem lahko vzamete.
Oblačila (in ostali kosi) naj bodo oprana, čista in lepo ohranjena, čevlji pa v parih, skratka v takem stanju, kot bi jih želeli tudi sami nositi. Obrabljena, uničena, strgana in umazana oblačila, čevlje in ostale modne dodatke bomo zavrnili.
Z izmenjavo oblačil boste lepi in ekološki:
Izmenjava oblačil je zabavna, prihranimo denar, poleg tega pa se lahko pokažemo v novih oblačilih... Vseeno izmenjava oblačil ni samo to, pomembna je predvsem zaradi varovanje okolja. Ne boste verjeli, ampak glede na statistične podatke so izdelki iz tekstila poleg odpadne električne elektronske opreme eden najhitreje rastočih vrst odpadkov v Evropski Uniji. Trend rasti pa se bo nadaljeval tudi v prihodnosti.
V Sloveniji letno zavržemo 17.000 ton odpadnega tekstila. Na ekološki način se ga predela samo 15%. Preostanek konča na odlagališčih, kar predstavlja veliko obremenitev za okolje, saj je tekstil zaradi svoje sestave slabo razgradljiv. Poleg tega pri razgradnji nastaja metan, ki je 21 krat močnejši povzročitelj segrevanja ozračja kot CO2.
Panoga tekstilne industrije povzroča kar 5 do 15% celotnega negativnega vpliva na okolje. Velik del onesnaževanja nastane pri gojenju sadik bombaža, katerim se za doseganje maksimalne rodnosti dodajo pesticidi in umetna gnojila.
Ponovna uporaba tekstila ima prednost pred reciklažo: S ponovno uporabo 1 tone bombažnih majic prihranimo 12 ton CO2, z reciklažo pa manj kot 1 tono.
Torej - še razmišljate o tem ali bi prišli ali ne?
Vabljeni v čimvečjem številu, cesarjeva oblačila niso dobrodošla.
Vstop je prost, dobrodošli pa so prostovoljni prispevki za organizacijo.