Pozdravljeni,
Zajtrk je zgolj eden izmed treh glavnih obrokov in njegova pomembnost je odvisna od mnogih dejavnikov. Eden izmed teh dejavnikov je sestava zajtrka.
Zajtrk res lahko pripomore k boljšemu uravnavanju apetita čez dan, k večji zbranosti in boljši energiji v podporo različnim aktivnostim, a le pod pogojem, da vsebuje živila, ki te izpostavljene cilje podpirajo. Kombinacije pretežno škroba, sladkorjev (ali soli) in maščob so praviloma izrazito energijsko bogate (kalorične), hranilno siromašne in sorazmerno nenasitne.
Konkretno: Po obroku na osnovi kruha, masla, medu ali podobnih kombinacij bomo v relativno majhni količini hrane užili zelo veliko energije oziroma kalorij. Po takem obroku obstaja velika verjetnost, da naš apetit ne bo dolgo potešen (nam pade cuker, po domače) in nas kaj kmalu spet pokliče kak prigrizek.
Ker so beljakovine najbolj nasitno hranilo, kot nekakšna ročna zavora pred divjanjem našega apetita, obstaja tveganje, da pri obrokih s premalo beljakovin pretiravamo s kombinacijo ogljikovih hidratov in maščob. Takšen cikel kroničnega prenajedanja glede na energijske potrebe vodi v prekomerno kopičenje odvečnih maščobnih zalog.
Kako »stare navade« uravnotežiti? Začnite z beljakovinami. Vse o njih lahko preberete tukaj.
Lp,
Mario
Mario Sambolec,
nutricionist in osebni trener,
predavatelj Fitnes Zveze Slovenije,
ustanovitelj podjetja Feelgood
www.feel-good.si