Spoštovana ga. Flora,
hiša, ki sto ja zgradila skupaj z možem, spada med vajino skupno premoženje. Skupno premoženje je premoženje, ki sta ga zakonca pridobila z delom v času trajanja zakonske zveze. Premoženje, s katerim je zakonec razpolagal še pred sklenitvijo zakonske zveze ali ga je pridobil v času trajanja zakonske zveze npr. z dedovanjem ali darilom, ne spada v skupno premoženje, ampak je njegovo posebno premoženje.
Skupno premoženje je urejeno z določbami Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki v svojem 59. členu določa, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, kar pomeni, da ste tako vi, kot vaš mož, polovična lastnika vaše nepremičnine. To je mogoče nedvoumno trditi glede hiše, ki sta jo zgradila v času trajanja zakonske zveze. Prav tako iz vašega pojasnila izhaja, da sta vama starša od moža zemljišče podarila (torej vsakomur do ½), zato mi ni jasno, zakaj ste v zemljiški knjigi vpisani zgolj kot 1/6 lastnik, ne pa solastnik do ½ . Če pa sta starša zemljo podarila vašemu možu do 5/6, vam pa do 1/6, potem je situacija takšna, da ste na zemljišču vi solastnica do 1/6, na stavbi pa do ½.
Skupno premoženje lahko v času trajanja zakonske zveze uredita pogodbeno (samo izjava ne bo zadostovala) in sicer tako, da se prizna delež zakonca v obsegu, kot je zakonsko določeno. V vašem primeru trenutno stanju kaže na to, da ste solastnica le do 1/6 in ne več. V primeru, da do soglasja med zakoncema glede obsega skupnega premoženja ne pride, o tem določi sodišče.
mag. Mateja Likozar Rogelj,
univ. dipl. pravnica
(www.odvetnica-mlr.si)