Spoštovana gospa Neža!
Zdravila, ki vam ga je predpisal/a vaš/a ginekolog/inja, niste navedla, vendar verjamem, da ste dobila za vas ustrezno zdravilo. Sklepam, da gre za nadomestno hormonsko terapijo.
Vsako zdravilo, tako tudi tista, ki zmanjšujejo težave v menopavzi, ima stranske učinke. Niste navedla, česa posebej vas je strah, glede na izkušnje z mojimi pacientkami pa sklepam, da je to strah pred rakom na dojkah. Študije, ki so bile narejene, so pokazale, da je rizik pri ženskah, ki jemljejo nadomestno hormonsko terapijo v resnici nekoliko večji kot pri tistih, ki hormonov ne jemljejo. Vendar ta rizik ni tako velik, da ženska, ki ima hude menopavzalne težave in seveda nima kontraindikacij za jemanje hormonov (tromboflebitis=vnetje žil ali trombozo=strdek v žili), teh zdravil ne bi jemala.Povečan rizik za raka na dojkah imajo tudi ženske, ki se za prvo nosečnost odločajo šele blizu 35. leta starosti, pa se s tem podatkom ne obremenjujejo. Tudi stresno življenje poveča rizik za nastanek raka (ne samo na dojkah...). In hude menopavzalne težave so stresne.
Zanima vas, kako se ženske odločajo: zelo različno. Tiste, ki nimajo težav, ali pa so le-te majhne, mirno preživljajo svoje menopavzalno obdobje. Druge, ki imajo več težav, pa se odločajo med zeliščnimi pripravki, homeopatsko terapijo ali nadomestno hormonsko terapijo. Odločitev je na strani pacientke, ginekologi/nje lahko samo svetujemo, predlagamo, kaj bi bilo najboljše. In seveda, če se pacientka odloči, da bo jemala nadomestno hormonsko terapijo, jo tudi ustrezno nadzorujemo: 1x letno ginekološki ultrazvok in redni pregledi v ambulantah za bolezni dojk, poleg rednih pregledov.
Upam, da se boste odločila tako, da boste to prehodno obdobje lahko živela polno in aktivno.
dr. Irena Begič,
ginekologinja