Inženirsko podjetje Hitachi je pred dvema letoma razvilo tehnologijo, s katero se bo lotilo analiziranja 250 vzorcev urina, v katerih bo iskalo znanilce raka dojke in črevesja. Pri tem bodo sodelovali s strokovnjaki z japonske Univerze Nagoja.
Predstavnik za stike z javnostmi omenjenega podjetja Chiharu Odaira je o metodi dejal, da predstavlja veliko lažji način testiranja, saj ne bo več potrebe po krvnih testih, kar pomeni nižje stroške zdravljenja. Metoda, ki bi lahko v uporabo prišla že leta 2020, bi bila še posebej pogodu otrokom, ki se pogosto bojijo igel, je še dodal.
Japonci so tehnologijo zasnovali tako, da preži na snovi, ki delujejo kot »biomarkerji« za bolezen. Natančnost metode bodo vrednotili od konca aprila pa do meseca septembra.
V začetku tega leta so sicer bili objavljeni izsledki ločene raziskave novih krvnih testov, iz katerih je mogoče soditi, da zmorejo zaznati osem različnih vrst tumorjev, preden se ti razširijo po telesu obolele osebe. Diagnoza raka dojke običajno vključuje mamograf in biopsijo, če je odkrito tveganja, diagnoza raka črevesja pa terja preskus blata in nato po potrebi tudi kolonoskopijo.