Oporoka oz. zaščita za sina-invalida

Kako zaščititi sina-invalida v primeru moje smrti, da ga ne bi kdo ogoljufal?
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Spoštovani,

zahvaljujem se vam za zastavljeno vprašanje, vendar vas moram opozoriti, da je vprašanje nekoliko nejasno postavljeno. Iz samega vprašanja namreč ne morem razbrati podrobnosti ter okoliščin vašega primera. Za kakšen konkreten odgovor, bi morala imeti nekoliko več podatkov.

Ne glede na to, pa vam bom poskušala na nekakšen splošen način pojasniti, kako se lahko zaščiti šibkejše.
Posamezniku, ki ni sposoben ščititi svojih osebnih in premoženjskih koristi, se mu delno ali popolno odvzame poslovna sposobnost. Poslovna sposobnost je sposobnost osebe, da ima voljo sklepati pravna dejanja oz. da je sposobna s svojimi dejanji zase ustanavljati, prenašati, prekinjati, spreminjati pravice in obveznosti. Popolna poslovna sposobnost se pridobi z dopolnjenim 18. letom, polnoletni osebi, pa se lahko tudi odvzame poslovna sposobnost, če zaradi svoje duševne bolezni, duševne zaostalosti, odvisnosti od alkohola ali mamil, ali iz drugega vzroka, ki vpliva na psihofizično stanje, ni sposobna sama skrbeti zase, za svoje pravice in koristi. Poslovno sposobnost odvzame posamezniku v postopku za odvzem poslovne sposobnosti sodišče z odločbo, in sicer na predlog centra za socialno delo, javnega tožilca, zakonca ali izvenzakonskega partnerja, sorodnika v ravni črti, sorodnika v stranski črti do drugega kolena, sodišče po uradni dolžnosti, če izve za okoliščine iz katerih izhaja utemeljen razlog, zaradi katerega je potrebno posamezniku odvzeti poslovno sposobnost, prav tako pa lahko predlog vloži tudi oseba, o kateri se bo vodil postopke za odvzem poslovne sposobnosti, če je sposobna razumeti pomen in posledice svojega predloga.

Osebi, kateri je bila s pravnomočno sodno odločbo delno ali pa v celoti odvzeta poslovna sposobnost, se postavi skrbnika, ki mora skrbeti za interese varovanca ter delati izključno in samo v njegovo korist. Skrbnik, katerega z določbo postavi pristojni center za socialno delo, je pod stalnim nadzorom centra za socialno delo.

Mag. Mateja Likozar Rogelj,
univ. dipl. pravnica

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.