Spoštovani!
Na vseh regionalnih zavodih za zdravstveno varstvo so potniške ambulante, kjer svetujemo potnikom preventivne ukrepe in izvajamo cepljenja ter predpisujemo antimalarično zaščito s tabletkami. Najbolje je, da se potniki oglasijo v ambulanti vsaj 6 tednov pred potovanjem, lahko pa izvedemo nekaj ukrepov in cepljenj tudi še tik pred potovanjem.
Pred potovanjem svetujemo vsem potnikom, ki so kronični bolniki, obisk svojega zdravnika in vsem z neurejenim zobovjem obisk svojega zobozdravnika. Potnikom svetujemo tudi, da si uredijo dodatno turistično zdravstveno zavarovanje.
Poškodbe so po statistiki najpogostejši razlog, da potnik potrebuje zdravniško pomoč. Svetujemo, da se ne potuje ponoči in da potnik izbira zanesljive prevoznike, uporablja zaščitne pasove in čelade, da se prilagaja lokalnemu načinu in je še bolj previden. Svetujemo, da se ne alkoholizira in ne drogira. Prav tako je potrebno preveriti, kje so bolj nevarna območja glede kriminalnih dejanj. Svetujemo preveriti ali je od zadnjega cepljenje proti tetanusu minilo že več kot 10 let in se eventuelno cepiti. V bolj vročem okolju se tudi rane prej inficirajo in slabše celijo, zato svetujemo vse rane pazljivo razkužiti in prevezati.
V Egiptu obstaja visoko tveganje za steklino, ki je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki prizadene toplokrvne živali. Okužba se prenaša s slino okužene živali na drugo žival ali človeka (ugriz, praskanine ...). Preventivni ukrepi so: izogibanje kontaktom z divjimi in/ali domačimi živalmi, ev. preventivno cepljenje proti steklini. Po poškodbah toplokrvnih živali, je potrebno obvezno poiskati zdravniško pomoč zaradi cepljenja proti steklini. Rano pa je potrebno temeljito sprati z milom in čisto vodo, nato pa razkužiti z alkoholom.
Bolezni, ki se širijo z okuženo hrano in vodo: so najpogostejša med nalezljivimi obolenji na potovanju. Po raziskavah ima 50-70% potnikov potovalno drisko.
Splošni ukrepi za preprečevanje okužb, ki se širijo z okuženo hrano in vodo :
- temeljito umivanje rok po uporabi stranišča, pred pripravo hrane in pred jedjo
- pijemo ustekleničeno vodo ali druge originalno zaprte pijače; ne pijemo pijač z ledom
- uživamo samo dobro prekuhano in/ali prepečeno hrano
- uživamo sadje, ki si ga sami olupimo
- ne kupujemo hrane pri uličnih prodajalcih
- ne uživamo surovega mesa, morskih sadežev, surovega mleka
- ne uživamo slaščic in doma pripravljenega sladoleda
- ne uživamo svežih solat
Posebni preventivni ukrepi: cepljenje proti hepatitisu A s cepivom proti hepatitisu A (Havrix ); pred potovanjem zadostuje en odmerek, za dolgoročno zaščito sta potrebna 2 odmerka v razmiku 6-12 mesecev, zaščita traja 15-20 let. V letošnjem letu je več potnikov v Egiptu zbolelo zaradi hepatitisa A. Ali cepljenje proti hepatitisu A, lahko tudi s kombiniranim cepivom proti hepatitisu A in B (Twinrix). Svetujemo tudi cepljenje proti tifusu.
Bolezni, ki jih prenašajo insekti:
Zaščita pred piki insektov: Zaščitimo se z nošenjem zaščitnih oblačil (hlače z dolgimi hlačnicami, obleko/srajce z dolgimi rokavi in svetlih barv, nogavice in zaprte čevlje). Na nepokrite predele telesa pa nanesemo repelente-snovi, ki s svojim vonjem odganjajo mrčes in vsebujejo najmanj 30% DEET (dietil-3metilbenzamid).
Odsvetujemo brodenje in kopanje v sladkih vodah, ter previdnost pri kopanju in plavanju v morju.
V Egiptu še vedno obolevajo osebe zaradi ptičje gripe. Svetuje se pazljivo in dosledno umivanje rok in izogibanje perutninskim iztrebkom ter živim tržnicam s perutnino.
Lep pozdrav!
Andreja Krt Lah,
dr. med., spec. javnega zdravja