Z očetom se ne moremo nič dogovoriti
Ob ločitvi staršev se je njuno premoženjsko stanje rešilo tako, da sta oba podarila svoj del stanovanjske hiše nama s sestro, vsaki polovico. Oče se je odselil k novi partnerki, mama pa živi v pritličju, kjer je sestrin del.
Vem, da je tudi v zemljiški knjigi zapisano, da moram očetu nuditi sobo oz. po nadaljnem pogovoru se mu nudi najemnina za stanovanje ali najemnina v domu. Vendar mislim, da se on tega ne zaveda, da ne more izsiliti, da dobi sobo ravno v stanovanju.
Zdaj sva sicer nekaj mesecev imela dobre odnose, kolikor so pač možni, vse za dobro mojih otrok, njegovih dveh vnukov. Prišel je na obisk, se z njima družil a zdaj očitno mu spet to ni dovolj. Pred dobrim mesecem je prišel na idejo, da si pregradi dnevno sobo. In naredil celo sceno na dvorišču, z grožnjami se je lotil mame in starih staršev, ki živijo v sosednji hiši...
Ker se trenutno pogovarja samo z mojim sinom preko telefona, stresa svoje ideje nanj. Kako bo prišel k njemu, samo v njegovo sobo, da si bo delal sobo za sebe v hiši, zasliševanja, zakaj se mu ni javil, kje je bil, ... izsilil bi še svoje termine, v katerih mu dovolim, da vzame sina na počitnice.
Mislim, da bi mu kot mati tudi to lahko preprečila, vendar ga ima sin rad in bi rada pustila dobre odnose med njima. Ni moj namen, da se prepiramo, vendar ne vem kako očetu na primeren način povedati, da ne more on odločati o obiskih, niti o obiskih sina pri njemu, niti o tem da dobi sobo, sploh ne na tak način. Razumen pogovor na žalost ni možen.
Prosim za nasvet, kako se spopasti s tem, verjetno ne bo šlo drugače, kot po pravni poti.
Pozdravljeni,
v vaši zgodbi žal ne poveste več o tem kakšen dogovor ste sklenili s svojim očetom, da vam je nato podaril ½ svojega lastniškega deleža na stanovanjski hiši. Omenjate, da si je oče ohranil pravico bivati v eni izmed sob oz. celo pravico do plačevanja najemnine. Za ustrezno svetovanje bi bilo v prvi vrsti potrebno pregledati pogodbo ter stanje vpisov v zemljiški knjigi. Povsem možno je, da si je oče ohranil t.i. služnost stanovanja, ki ima celo prednost pred uporabo s strani lastnika.
Omenjate tudi, da vas moti njegova komunikacija z vašim sinom ter da po vašem mnenju izvaja z njim prekomerne stike, itd. Žal ne poveste koliko je vaš sin star. Gledano z zakonskega vidika, ima vsekakor pravico do občasnih stikov s svojim vnukom, vendar seveda le po vnaprejšnjem dogovoru z vami. V kolikor je sin že starejši (okoli 15 let) in bolj samostojen, bo v praksi tudi on začel odločati o količini stikov z njemu ljubimi osebami, kar mu boste kot mama težko preprečevali.
V kolikor sami ne boste zmožni rešiti zgoraj navedenih težav, bo obisk pri odvetniku vsekakor priporočljiv korak. Odvetnik vam bo sprva predvsem svetoval kaj se da urediti po pravni poti in na kakšen način.
Lep pozdrav,
Gorazd Snoj
odvetnik
Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Starejše novice: