Mame otrok s posebnimi potrebami nismo čisto nič drugačne od tistih, ki imajo zdrave otroke, je pa res, da v svoji skrbi za otroka potrebujemo malo več organizacije. Vse mame smo mame, ne glede na to, ali so naši otroci drugačni in zato potrebujejo posebno nego. In te mame ne potrebujemo nagrad, temveč sistem, ki bo našim otrokom in družini zagotovil boljše pogoje življenja, vključevanja v družbo in sprejetost tudi v odrasli dobi naših otrok – takšno je tudi sporočilo dvajsetih razstavljenih fotografij velikega formata. Ideja o razstavi temelji na podelitvi priznanj predsednika republike v letu 2015. Pobudnica je bila gospa Mojca Vaupotič, mama otroka s posebnimi potrebami.
Razstvavo bo slavnostno odprla vodja Odseka za izobraževanje na Oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje MU MOL, gospa Janja Remšak. Odprtje bo spremljal kratek kulturni program učencev in učenk Centra Janeza Levca Ljubljana z gosti.
Avtor fotografske razstave je Primož Lavre, tudi sam oče deklice Lize, ki ima cerebralno paralizo. Primož se je že med študijem strojništva začel ljubiteljsko ukvarjati s fotografijo, kasneje pa tudi profesionalno. Zaposlen je bil pri SALOMONU 2000 in delal za njihove časopise EKIPA, MAG in FRKA. Sodeloval je tudi z UNICEF-om. Leta 2006 ga je takratni predsednik Republike Slovenije Janez Drnovšek povabil kot uradnega fotografa na tri obiske v tujini. V letu 2008 je kot uradni fotograf s sodelavci fotografiral predsedovanje Slovenije EU za potrebe vlade. Od leta 2008 je urednik fotografije pri tedniku Reporter. Leta 2012 je dobil priznanje Boruta Meška za posebne dosežke.
Namen in cilji Društva za kulturo inkluzije so humanitarna dejavnost, vzgoja in izobraževanje ter promocija in aktivno razvijanje inkluzivne kulture, v okviru tega pa tudi skrb za uveljavljanje pravic otrok, mladostnikov in odraslih oseb s posebnimi potrebami in otrok ter mladostnikov z značilnim razvojem. Cilj je tudi skrb za njihov razvoj in uspešno vključevanje v organizirane izobraževalne oblike in širšo družbo. Društvo je soorganizator Mednarodnega festivala “Igraj se z mano”, ki že 10. let poteka v Ljubljani in na drugih lokacijah po Sloveniji.
Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije so.p. je neprofitna, nevladna in nepolitična - nacionalna invalidska organizacija ter deluje po načelih socialnega podjetništva. Ustanovljena je bila leta 1983. Vanjo se združuje petnajst regijskih društev za cerebralno paralizo, Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom Sonček, Športno društvo cerebralne paralize ter Sončkov klub. V društva se združuje več kot 4.000 oseb s cerebralno paralizo in drugimi invalidnostmi, njihovih svojcev ter strokovnih sodelavcev.