Dedovanje tri leta po smrti

Pozdravljeni, pred tremi leti mi je na Hrvaškem umrla mama, vendar sem jaz to izvedela šele pred letom dni, od pol sestre ki tudi tam živi. Kaj sedaj? Hvala za nasvet.
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Spoštovani,

v zvezi z vašim vprašanjem (za izvedbo zapuščinskega postopka in dedovanja) so pomembna naslednja dejstva, in sicer: kje je gospa umrla, ali je bil zapuščinski postopek po pokojni gospe že izveden, državljanka katere države je bila pokojna oz. kje je bilo njeno zadnje stalno oz. začasno prebivališče in kje je imela pokojna premoženje. Ker iz vašega opisa navedeni podatki niso razvidni, vam v nadaljevanju podajam le nekaj splošnih informacij.

Za zapuščinski postopek po državljanu Slovenije je namreč glede njegovega nepremičnega premoženja, ki je v Sloveniji, izključno pristojno sodišče v Sloveniji. Če so nepremičnine slovenskega državljana v tujini, je slovensko sodišče pristojno samo v primeru, če ni po zakonu tuje države, v kateri je to premoženje, pristojen tuj organ.
V Sloveniji pa je krajevno pristojno tisto sodišče, na katerega območju je imel pokojni ob smrti stalno ali začasno prebivališče, sicer pa sodišče, na katerega območju je zapuščina.
Če ni nobene zapuščine v Sloveniji, določi Vrhovno sodišče RS, katero po zakonu stvarno pristojno sodišče je krajevno pristojno.

Vsi ste kot hči zakonita dedinja in s tem stranka v zapuščinskem postopku.

Postopek se v skladu z Zakonom o dedovanju uvede po uradni dolžnosti, brž ko sodišče izve, da je kdo umrl, lahko pa tudi dediči sami obvestijo sodišče.

Ko nekdo umre, mora praviloma matičar, ki je pristojen za vpis smrti v matično knjigo umrlih (v občini, v kateri je imel pokojni stalno ali začasno prebivališče), poslati sodišču smrtovnico, ki jo v zvezi s smrtjo in na podlagi podatkov, ki jih dajo pokojnikovi sorodniki ali druge osebe, ki lahko dajo podatke, sestavi matičar. Smrtovnico v določenih primerih lahko sestavi tudi sodišče samo.

V kolikor vsi dediči, ki so v Sloveniji, predlagajo obravnavo pred sodiščem v Sloveniji, lahko naše sodišče, čeprav je za zapuščinsko obravnavo po tujem državljanu glede njegovega premičnega premoženja pristojen tuj organ, opravi obravnavo v Sloveniji (prehod pristojnosti na sodišče v Sloveniji).

V vašem primeru predlagam, da preverite, ali je pokojna gospa vpisana v matično knjigo umrlih (na območju njenega zadnjega stalnega ali začasnega prebivališča) in ali je bilo v zvezi s tem kaj storjeno (sestavljena smrtovnica, morda že izveden zapuščinski postopek). V kolikor je bil zapuščinski postopek že zaključen, vi kot dedinja pa niste sodelovali v postopku, lahko vaše pravice v zvezi z izdanim pravnomočnim sklepom o dedovanju varujete v pravdi.

V kolikor pa glede na okoliščine izhaja, da je ali bi moral zapuščinski postopek potekati na Hrvaškem, potem veljajo v zvezi s tem hrvaški predpisi. V zvezi s tem se pri matičarju ali na sodišču v kraju, kjer je gospa nazadnje prebivala, pozanimajte, če in kaj je bilo storjeno v zvezi z njeno smrtjo (če teh podatkov ne morete pridobiti pri njenih sorodnikih na Hrvaškem).

S pozdravi,
Sabina Gregorič,
univ. dipl. pravnica

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.