Kot prvo in ključno:
nobena (naravna) hrana ni škodljiva kar sama po sebi. Danes bi si drznil celo reči, pa včasih nisem tako mislil, da tudi košček »nenaravnega« česarkoli – pomislite na vse, kar je ožigosano kot škodljivo, redilno, rakotvorno ter še kaj – ne zmore načeti zdravja v prehrani, če je to trdeno.
Zmernost v vsem, tudi v zmernosti, zveni precej na mestu, čeprav ne pojasni veliko. Načelo ni konkretno. Kar je za nekoga zmerno, je lahko za njegovega soseda pretirano in obratno. Ker govorimo o mesu: je enkrat na teden zmerno ali preveč? Dvakrat, morda? Kaj pa, če je meso na jedilniku vsak dan, tudi pri več obrokih dnevno?
Kaj je meso?
Meso je izvrsten vir beljakovin, tu ni kaj. Primerjati brokoli z njim in reči, da ima zelenjava enako ali celo več beljakovin je podobno zavajajoče, kot svetovati, da se jutri zjutraj odpravite v službo s kočijo, namesto z avtomobilom zato, ker imata obe prevozni sredstvi enako število koles.
Ni enako.
Kot se zelenjava ne more primerjati s živalskimi viri prehrane v rangu beljakovin, esencialnih maščobnih kislin (omega 3) in določenih vitaminov (B) ter mineralov (železo, cink), se tudi meso ne more primerjati z zelenjavo v razredu vlaknin in koristnih fitohranil.
Skratka: primerjati je nesmiselno. Pomislimo, kako koristi združiti, če pa nam ni do tega, da bi uživali živalske izdelke ali več zelenjave in se odločimo za pretežno eno od obeh skrajnosti, potlej pridejo do toliko večjega izraza
ozaveščenost, kvaliteta izbranih živil in njihova raznolikost.
Ključno: bolj, ko se na določeno živilo zanašamo v prehrani, kvalitetnejše naj bo.
Če jem jagode vsak dan, naj bodo to najboljše jagode daleč naokoli. Če jem meso pogosto, si želim poznati njegov vir in mi ne bo vseeno ali je ta od bližnjega mesarja, ali industrijske verige preko uvoza in »različnih dobaviteljev«.
Zaključek brez filozofiranja: kar naposled najbolj šteje za zdravje v povezavi s prehrano je
količina pomembnih hranil. To pomeni
dovolj beljakovin za optimalno regeneracijo, podporo presnovi, sklepom, odpornosti ter delu naših mišic,
dovolj nujno potrebnih maščob, kot so tiste iz skupine omega 3, ki so pomembne za hormone in možgane ter zadosti
vlaknin, vitaminov, mineralov in energije (kalorij), za ohranjanje ravnovesja v delovanju vseh bioloških funkcij telesa.
Kako bomo to dosegli je prepuščeno nam. Z mesom (živalskimi izdelki) je vsekakor lažje, ne pa izključno mogoče. Če izbirate kvalitetno meso, ne predelane mesnine, in ga v prehrani dopolnite z veliko različne sezonske zelenjave ter sadja, ste potegnili najdaljšo slamico - na krožniku imate najboljše z obeh svetov.
Mario Sambolec,
strokovnjak za zdravo prehrano in šport
Še več najdete tukaj.