Magnezij je v splošnem zelo izmuzljiv mineral. Primanjkuje ga že v zemlji, pospešeno pa se izgublja še skozi nadaljnje procese skladiščenja, transporta in naposled, priprave. Če želite vedeti ali potrebujete dopolnilo ali ne, svetujem, da nas kontaktirate in se dogovorimo za vaš obisk v naših prostorih. Na podlagi imena mi namreč ne gre določiti prehranskega statusa posameznika. Morda nekoč, kdo ve:)
Kar se tiče oblik sta klorid, kot tudi oksid verjetno med slabšimi možnostmi. Kot prvo bi izbral glicinat (bisglicinat) ali sulfat, morda tudi citrat. "Normalna", recimo začetniška doza bi bilo 400-800 mg dnevno, po možnosti zvečer.
Naravna živila, ki dajo od sebe največe magnezija so: zelena zelenjava, kot je špinača, blitva in ohrovt, jogurt in kefir, kaljena semena in oreščki (bučnice, mandlji), primerno pripravljene stročnice (fižol), avokado, banane in plantane (banane za kuhanje), temna čokolada, ribe (skuša, sardine). Fitati v žitih, oreščkih in semenih ter oksalati v določeni zelenjavi lahko občutno motijo izkoristek magnezija v našem črevesju, zato se ta živila pogosto svetuje primerno pripraviti (kaljenje, namakanje, kuhanje), v nekaterih primerih celo omejiti. Od posameznika - njegove presnove - je seveda odvisno, katera živila bodo zanj najbolj koristna.
Tisti, ki ne uživajo izpostavljenih živil, bodo prej kot ne na seznamu oseb z verjetnim primanjkljajem magnezija. Bili ženska srednjih let v menstrualni krizi ali ne. Povečane potrebe po tem mineralu imajo tudi športniki, splošno aktivni ljudje in vsi, ki se pogosto soočajo s stresom (večina nas, torej:). Pogosti znaki pomanjkanja so krči, predvsem ponoči, nespečnost, padci koncentracije in krvnega sladkorja, PMS, bolečine v sklepih in splošna razdražljivost ter slabo počutje.
Mario Sambolec,
svetovalec za zdravo prehrano in šport
Za še več informacij obiščite
www.drfeelgood.si ali pišite na
mario@feel-good.si