Pozdravljeni,
dobro vprašanje. Tudi pogosto, zato me čudi, da do sedaj še nisem napisal ničesar bolj podrobnega na to temo. No, razen tega:
Feelgood prehrana; Vojaška lekcija.
Na kratko, odvisno. Odvisno od tega, kaj je vaš cilj. Kakšen življenjski slog živite in kakšno je vaše trenutno zdravstveno stanje ali rečeno drugače: kaj si želite spremeniti/izboljšati?
Če predpostavim, da govoriva na splošno, bo bistveno večjega pomena kot vsak posamezen obrok, skupek hranil (in kalorij), ki jih seštejemo na koncu določenega obdobja (dneva, tedna, meseca). Se pravi: bolj pomembni vprašanji sta, kaj in koliko, kot koliko krat, ko razmišljava o številu obrokov v dnevu.
Razlika je, če ste
a) zjutraj "na smrt" lačni, pa se zajtrka otepate, ker ste nekje prebrali, da ga iz takšnega ali drugačnega razloga ni dobro jesti, ali
b) ker zjutraj enostavno niste lačni in vam prija jesti šele kasneje v dnevu.
Vaš primer je verjetno za stolpec b, zato se na vašem mestu ne bi sekiral preveč z zajtrkom, temveč raje osredotočil na kvaliteto preostalih obrokov in količino potrebnih hranil pri njih (predvsem beljakovin).
Zgolj sadje že ne zveni kot nekaj, kar bi priporočil kot samostojen, glavni obrok, prej kot malico ali sladico. Če že, bi ga definitivno pospremil z nekim virom beljakovin, naj si bo to grški jogurt, skuta ali v obliki
smutija s sirotkinimi beljakovinami v prahu, za večerjo pa prihranil spodoben kos mesa, ribe in kakšno jajce.
Kako zveni? Poskusite in sporočite, kako se napotki obnesejo.
Lep pozdrav,
Mario Sambolec,
strokovnjak za zdravo prehrano in šport