Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
25.7.2014
Odgovarja:

Sovraštvo do moških

Pozdravljeni, sicer ne vem katera stroka se z tem ukvarja vendar je vredno poizkusiti. Sam osebno vedno težje prenašam sovraštvo moških. Zdi se mi namreč ne fer, da mora ženska imet menstruacijo, rodit, jest kontracepcijo, prevzet možev priimek, nazadnje se še otroci pišejo po moškem. Mar nismo enakopravni? In da mora bit ženska vedno podrejena. Prav tako je veliko nasilja nad ženskami, posilstev in nespoštovanja. Zaradi tega prepričanja imam probleme pri odnosih z svojim moškim (logično), ker sem vedno jezna na njega. Kaj naj storim?

Sovraštvo do moških comment arrow
Spoštovani,
občutek sovraštva je zastrašujoč, nevzdržen in naporen. Z njim je res težko živeti. V odnosih ga lahko izražamo neposredno (npr. napadanje drugega) ali posredno (v obliki občutkov jeze, besa, razočaranja, nemira, gnusa, strahu…). Iz vašega pisanja lahko začutim veliko jeze, ogorčenja, nezadovoljstva, občutka, da se vam stalno dogajajo krivice. Vaše sovraštvo do moških, ki ga zdaj občutite v intimnem odnosu s partnerjem, najverjetneje izvira iz vaših negativnih izkušenj z moškim(i) (očetom ali kom drugim) iz otroštva. Če kot otrok ob starših niste mogli izraziti svojih misli in občutkov, če s strani staršev niste bili slišani, sprejeti in spoštovani, ste vse svoje občutke lahko le potisnili v podzavest, ti pa vam danes v odnosu s partnerjem nevede »uhajajo« na dan v obliki stalne jeze, prezira, nezadovoljstva in razočaranja, ker jih je preveč. Če ste poleg tega odraščali ob nemočni (podrejeni) materi, ki ni zmogla ali znala bolj odločno uveljaviti svoje mesto v družini ter ohraniti lastno dostojanstvo, se je vašega nezadovoljstva in jeze nakopičilo še toliko več. Nedvomno je čustveno breme, ki ga nosite, vse težje, stalna jeza na partnerja pa vas nanj vedno znova opominja.

Kaj narediti? Potrebna je globlja sprememba, ki se nanaša predvsem na razreševanje čustvenih stisk in ran iz preteklosti. Zanjo pa je najprej potrebna trdna odločitev, da to zares želite. Kot otrok ste bili odvisni od staršev in se niste mogli zaščititi, zdaj kot odrasla oseba pa v sebi lahko najdete moč, da svoje življenje in odnose spremenite na bolje, tako kot si vi želite in kar vam bo omogočilo srečo. Kar je pozitivnega v vaši zgodbi, je to, da se svojega sovraštva, ki ga čutite do moških, zavedate. Ne veste pa še, kako kljub težkim občutkom ohraniti določeno mero zadovoljstva v odnosu. Za ovrednotenje vseh stisk in težav, ki vas v odnosih najbolj bremenijo, vam priporočam strokovno vodeno (psihoterapevtsko) pomoč, saj je potrebno čim več izkušenj, ki ste jih doživeli in zaradi katerih čutite toliko sovraštva in jeze, postopoma spoznati, začutiti, razumeti in se z njimi soočiti. Šele s tem, ko človek v sebi doseže spremembe, lahko nadaljuje življenje ali partnerski odnos na drugačnih vrednotah, saj na odnos začne gledati z drugimi očmi. Upam, da vam(a) uspe. Želim vam vse najboljše in srečno.

dr. Barbara Novak,
zakonska in družinska terapevtka
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.