Večina nas je že slišala za povezavo med Luninimi menami in človeškim vedenjem. Zdaj pa so znanstveniki z raziskavo odgovorili tudi na vprašanje, ali Luna vpliva na naše zdravje.
Ameriški znanstvenik in strokovnjak Rick Fienberg, trdi, da Mesec ne more vplivati na psihične in fizične spremembe pri ljudeh. Drži, da Luna vpliva na plimovanje, a večina mitov, ki jih o njenem vplivu poznamo, ni resničnih.
Kaj so še ugotovili raziskovalci?
Prometne nesreče
Po podatkih raziskave, ki so jo izvedli s pomočjo okoli 13 tisoč voznikov, lahko Mesec voznike ovira, zaradi česar se v času polne Lune zgodi tudi več prometnih nesreč. Le-te niso posledica neke višje sile, ampak dejstva, da vozniki pogosto opazujejo Luno, z mislimi pa »odtavajo daleč stran«, zaradi česar izgubijo nadzor nad vozilom.
Težave z duševnostjo
Raziskava, v katero je bilo vključenih okoli 1.800 anketirancev s težavami z duševnim zdravjem, je pokazala, da slednji v času polne Lune niso imeli posebnih oziroma drugačnih težav kot ponavadi. Zabeležili niso niti enega primera, ki bi v tem primeru izstopal.
Če Luna vpliva na človekovo duševnost, je njen vpliv po mnenju raziskovalcev zanemarljiv in zelo redek. Po drugi strani je imelo okoli 700 anketirancev, ki sicer nimajo težav z duševnim zdravjem, v času polne Lune blage napade tesnobe in depresije.
Nespečnost
Raziskave so še pokazale, da se povprečna dolžina spanca v času polne Lune skrajša za približno 20 minut. Poleg tega potrebujemo približno 5 minut več, da utonemo v spanec. V času polne Lune je kakovost našega spanca tudi za odtenek slabša, zato nikar ne skrbite, če ste takrat bolj razdražljivi in utrujeni.