Aplikacija Maitri je bila razvita na temeljih izgube in osamljenosti, ki ju je čutila ena izmed razvijalk aplikacije, ko je v kratkem času izgubila dva svoja stara starša. Želela je združiti posameznike, ki trpijo zaradi osamljenosti in tiste, ki jim manjka ljubeče družbe starejših. Žalovanje jo je pripeljalo do ideje, s katero je povezala dve ranljivi skupini, otroke v sirotišnici in stanovalce domov za starejše. Ideja, stara dobro leto dni, zveni kot odlična rešitev za boj proti negativnim posledicam, ki jih prinese dolgo obdobje brez socialnih stikov.
Po podatkih društva Humanitarček je vsak peti starejši državljan Slovenije socialno izključen in osamljen. Čeprav je osamljenost izrazito intimna in individualna, se spreminja v vse večji družbeni problem.
Dokazano povzroča depresijo, tesnobo in obup, vse daljše obdobje globalne zdravstvene krize, ki zahteva samoizolacijo, pa skrbi za duševno zdravje vseh družbenih skupin še povečuje. Čeprav izolacija uspešno zaščiti starejše posameznike v času epidemije korona virusa, jih hkrati izpostavlja drugemu manj izpostavljenemu tveganju – osamljenosti.
Omenjena aplikacija omogoča starejšim stik z mlajšimi, prek aplikacije se lahko dogovorijo tako za srečanje v živo ali pa prijateljstva sklepajo s klepetom prek spleta. Občutek samote ter pozabljenosti lahko v mnogih primerih prežene že en sam kratek klic ali znančevo sporočilo. Čeprav za vprašanje osamljenosti ni enostavne rešitve, gre pri tovrstni poskusih za inovativen način druženja dveh ranljivih skupin in dveh generacij.
Tudi portal MojaLeta.si omogoča druženje in sklepanje novih prijateljstev preko spleta. Dobrodošli ste, pridružite se naši veliki skupnosti. Kliknite tukaj.