Javni zavod za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant letos praznuje častitljivo 20. obletnico delovanja. Gre za osrednjo strokovno ustanovo, ki povezuje, koordinira, pospešuje in nadzira transplantacijsko dejavnost v Sloveniji ter skupaj z nacionalno mrežo donorskih bolnišnic bolnikom zagotavlja kakovostno in varno zdravljenje s presaditvijo organa.
Posmrtno darovanje organov v Sloveniji načeloma podpira 85 % ljudi, a je v nacionalnem registru opredeljenih le 0,5 % prebivalcev. Na zavodu si prizadevajo, da bi se čim več ljudi opredelilo še za časa življenja in tako olajšalo odločitev svojcem, saj je po trenutno veljavni zakonodaji pogovor s svojci obvezen, tudi če je volja umrlega znana.
Prebivalci Švice so pred kratkim na referendumu s 60-% podprli spremembo zakonodaje, ki predvideva, da bi bili po novem vsi državljani potencialni darovalci organov, a bi imeli pravico, da izrazijo nasprotovanje temu. Tak sistem (t. i. domnevnega soglasja) je uveljavljen v večini evropskih držav in predstavlja pomemben korak za transplantacijsko medicino. Ankete kažejo, da darovanje organov načelno podpira 80-90 % ljudi, a se jih za časa življenja o tem aktivno opredeli zelo malo. Cilj spremenjene zakonodaje je predvsem večja proaktivnost državljanov in spodbuda k opredelitvi. Poudariti velja, da ljudje nikoli niso »avtomatično« darovalci, ampak morajo biti vedno izpolnjeni številni medicinski in zakonodajni kriteriji.
O darovanju organov in tkiv po smrti se vsak lahko opredeli z oddajo izpolnjene izjave na zavodu Slovenija-transplant, na enotah Rdečega križa po Sloveniji in drugih pooblaščenih lokacijah. Kadarkoli pa se lahko hitro, varno in enostavno opredelite po elektronski poti na spletnem mestu eUprave. Opredelitev za ali proti je zaupen podatek, ki je varno »zaklenjen« v registru. Šele po vpisu ure in datuma smrti lahko do podatka dostopa pooblaščena oseba. Vsak posameznik ima pravico, da se glede darovanja organov odloči po svoji vesti, njegova odločitev pa je spoštovana in upoštevana.