Izčrpani nadledvičnici? To so znaki in rešitve!

Moje zdravje > Bolezni | piše: Helena Primic | 15.9.2024
Nadledvični žlezi sta glavni organ, ki skrbi za odgovor telesa na stres, pa naj gre za stres ob življenjski nevarnosti ali kronični stres v službi.
Vsakič, ko vas življenje vrže iz tira, nadledvični žlezi začneta izločati večje količine stresnega hormona kortizola. (Foto: Freepik.com)
Vsakič, ko vas življenje vrže iz tira, nadledvični žlezi začneta izločati večje količine stresnega hormona kortizola. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Ste kronično utrujeni, pa vendar težko zaspite in se ponoči zbujate? Poleg tega se hitro razburite in potrebujete vse več časa, da se pomirite oziroma odpočijete po stresnih situacijah?

Če vas poleg navedenih težav pestijo tudi številne alergije, se težko znebite maščobe na trebuhu, imate težave s spominom, v kuhinjskih predalih pa pogosto iščete nekaj slanega, obstaja velika verjetnost, da sta vaši nadledvični žlezi izčrpani oziroma, da slabše delujeta.

 

Vzrok: Kronični stres

Nadledvični žlezi sta glavni organ, ki skrbi za odgovor telesa na stres, pa naj gre za stres ob življenjski nevarnosti ali kronični stres v službi. Vsakič, ko vas življenje vrže iz tira, nadledvični žlezi začneta izločati večje količine stresnega hormona kortizola, telo pa se na to odzove tako, da iz mišic sprosti aminokisline, glukozo iz jeter in maščobne kisline v krvni obtok, s čimer vas oboroži s povečano zalogo energije, da se boste lahko lotili težave, ki vas ogroža.

PREBERITE TUDI: ŠENTJANŽEVKA - »naravni antidepresiv«: uporaba, učinki in nabiranje

Kar je super novica, če vas v gozdu napade medved. Toda, če se takšne nevarne situacije (ko zamujate na sestanek, se sprete s partnerjem, vam grozi izguba službe ali zbolite) ponavljajo prepogosto, se nadledvični žlezi izčrpata in začneta vse slabše delovati.

Če vas poleg kroničnega stresa pestijo tudi težave s prebavnim in imunskim sistemom, je to še toliko večji napor za nadledvični žlezi, vi pa vse težje premagujete vsakodnevne stresne situacije.

 

Simptomi: od utrujenosti do aritmije

Prvi simptomi izčrpanih nadledvičnih žlez so takšni, da vas bo večina zdravnikov odpravila z nasvetom, da se začnete aktivno sproščati ali obiščete psihoterapevta. Kar je seveda dober nasvet, vendar kaj, ko v večini primerov za izboljšanje stanja to ni dovolj.

Ker nadledvični žlezi ne delujeta v polni meri, se še vedno zjutraj zbujate enako utrujeni kot zvečer, čeprav ste spali osem ur ali več. Ponoči se zbujate, četudi nimate nekih posebnih skrbi. Zelo težko shujšate, še posebno okrog pasu. Čeprav niste dementni, imate vse pogosteje težave s spominom. Ko se dvignete iz ležečega položaja, se vam vse pogosteje zvrti, kar zdravniki radi pripišejo nizkemu pritisku. Zelo hitro se razburite in se pri tem lahko tudi tresete, četudi vas ni strah. Pojavlja se vam tudi vse več alergij, po obolenjih pa vse dlje okrevate. Lahko se vam pojavita tudi srčna aritmija in hipoglikemija, v zadnji fazi pa tudi smrtno nevaren adrenalni zlom.

Zato preden se zadovoljite z diagnozo anksioznosti, depresije ali hipohondra vsekakor preverite stanje svojih nadledvičnih žlez.

PREBERITE TUDI: 6 delov telesa, ki bi si jih morali redno pregledovati po 40. letu

Kako preveriti stanje nadledvičnic?

Stanje nadledvičnih žlez lahko preverite pri endokrinologu ali se odločite za samoplačniški hormonski test iz sline, s katerim boste s  tri- do petkratnim vzorčenjem sline ugotovili dnevni profil za kortizol.

Pri človeku z zdravimi nadledvičnimi žlezami je vrednost kortizola najvišja zjutraj (da smo pripravljeni na dnevne izzive), tekom dneva pa postopoma pada.

Pri izčrpanih nadledvičnih žlezah pa so vrednosti in ritmi lahko popolnoma porušeni, zato je vsekakor smiselno, da rezultate meritev raztolmači strokovnjak za nadledvične žleze, ki vam na podlagi rezultatov lahko predpiše tudi ustrezno zdravljenje.

Poleg ustrezne spremembe življenja, ki mora vsebovati čim manj stresa, sladkorja in prečiščenih ogljikovih hidratov, ki še dodatno bremenijo nadledvični žlezi.

 

7 zlatih pravil ob izčrpanih nadledvičnih žlezah

1) Stres zmanjšajte na minimum in se čim več smejte. Ja, res je to včasih lahko zelo težko doseči, toda naj to postane vaš glavni cilj.

2) Pojdite spat najkasneje ob 22. uri in spite najmanj 8 ur. Bodite zares dosledni, saj se včasih stanje izboljša samo zato, ker končno dovolj spimo.

3) Iz jedilnika črtajte sladkor, belo moko in vsa predelana živila. Brez tega ne bo šlo!

4) Odrecite se kofeinu, teinu, alkoholu in vsem ostalim poživilom. Morda vam za kratek čas res dajo energijo, toda vaši nadledvičnici še bolj izčrpavajo.

5) Uživajte povečane količine vitamina C, B vitaminov in magnezija.

PREBERITE TUDI: Sivka - dišeča lepotica, ki lajša stres, depresijo, nespečnost, glavobole ...

6) V svoj urnik obvezno vrinite vsaj pol ure aktivnega sproščanja na dan. Sproščanja, ne še enega opravka "to moram"!

7) Čeprav ste utrujeni, ne pozabite na redno gibanje, ki pa naj bo zmerno in po občutku, da ne boste še dodatno obremenili nadledvičnih žlez.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Projekt CrossCare 2.0.: Oskrba starejših in odziv na staranje prebivalstva

V okviru preteklega 23. Festivala za tretje življenjsko...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

4 navade, ki so skupne ljudem, ki doživijo 100 let

Znanstveniki so raziskovali, v čem je skrivnost dolgoži...

Pretirana uporaba mobilnega telefona povzroča težave s srcem

Če še ne veste, je to sedaj potrdila obsežna študija: p...

To je kritična starost, ko se naše telo super hitro postara (pravijo raziskave)

Staramo se postopoma, a znanstveniki odkrivajo, da sta ...

"Osebna rast je naša dolžnost. Če se ustavimo, začnemo nazadovati."

Ta propad se dogaja najprej na psihičnem nivoju, kasnej...

Partnerstvo v zrelih letih: kritična obdobja, intima in kaj ostaja pomembno?

Ko govorimo o partnerstvu v zrelih letih pravzaprav gov...

Individualizem je družbena rana. Bomo obstali ali propadli?

Država se razkraja, razkraja pa se tudi družba kot celo...

Tragedija v domu za starejše: Strelski pohod na Hrvaškem terjal šest življenj

V ponedeljek zjutraj je Hrvaško pretresla tragična novi...

100% naravni afrodiziaki, ki delujejo močneje kot viagra!

Ste vedeli, da muškatni orešček in klinčki znanstveno p...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.