Včeraj zvečer je vlada sklenila, da je gibanje med občinami spet dovoljeno. Za tako pomemben korak, ki je v veliki meri pomagal pri zajezitvi koronavirusa, se je vlada odločila na podlagi ugodnih epidemioloških trendov, v veliko pomoč pri odločanju pa je tudi nacionalna raziskava o razširjenosti covida-19, za katerega je od 3000 povabljenih doslej vabilo sprejelo 1364 oseb.
»Podatki pristojnih institucij kažejo, da se je število aktivno okuženih ter obolelih s koronavirusom v Sloveniji zmanjšalo do stopnje, ki omogoča sprejem načrta postopne odprave omejitev za predvidljivo prihodnost. Na podlagi predlogov zdravstvenih strokovnjakov ministrstva za zdravje je tako vlada danes sprejela načrt ponovnega vzpostavljanja prostega gibanja ter zagona številnih dejavnosti v naslednjih dneh, tednih in mesecih. Nekateri datumi v načrtu so fiksni, drugi lahko zgolj okvirni,« je včeraj v nagovoru za javnost povedal premier Janez Janša, ob tem pa pojasnil tudi, da zborovanja in druge množične prireditve ter velika športna tekmovanja ne v Sloveniji ne drugod po Evropi zelo verjetno ne bodo možna vse do odkritja in splošne uporabe cepiva ali zdravila za COVID19.
Z odgovornim ravnanjem smo preprečili na stotine smrti
»Ob tej pomembni etapni zmagi v boju z epidemijo se predvsem zahvaljujem vsem vam, spoštovani rojaki, ki ste z upoštevanjem navodil in omejitev preprečili širjenje virusa. Slovenija je tako po vaši zaslugi med vsemi sosedami žariščne države Italije najuspešnejša. Še bistveno bolj pomembno pa je, da ste s svojim odgovornim ravnanjem preprečili na stotine smrti kot posledico COVID19 in zlom zdravstvenega sistema, ki bi lahko tem žrtvam dodal še tisoče drugih zaradi nemožnosti zdravljenja mnogih ostalih bolezni ali poškodb. Samo v našo sosednjo državo poglejmo in bomo videli, kaj nam je grozilo,« je poudaril Janša.
Odgovorno ravnanje tudi v prihodnjih dneh
»Ker pa epidemija še ni premagana, vas prosim za odgovorno ravnanje tudi v prihodnjih dneh in tednih. Samo ob doslednem upoštevanju navodil zdravstvene stroke pri našem ravnanju in obnašanju bomo lahko število okužb zadržali na tako nizki ravni, da se bomo lahko izognili novim izbruhom epidemije in ponovnim omejitvam. Skupaj skušajmo vplivati tudi na tisto peščico nerazumnih zanikovalcev virusa, ki s svojim neodgovornim obnašanjem ogrožajo vaše zdravje in življenja. Pozivam tudi pristojne institucije, da v skladu s svojimi pooblastili dosledno preprečujejo ogrožanje zdravja in splošne varnosti,« še opozarja premier Janša.
Slovenija je trenutno med najuspešnejšimi državami v boju z epidemijo.
Krizni solidarnostni dodatek za več kot 300 tisoč upokojencev na računih z današnjim dnem
“Danes bo enkratno pomoč na svoj račun prejelo več kot 300 tisoč upokojencev s pokojninami, nižjimi od 700 evrov,” so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enakem možnosti.
Višina enkratnega solidarnostnega dodatka je odvisna od višine pokojnine in sicer bodo:
- enkratno izplačilo v višini 300 eurov prejeli upokojenci, ki prejemajo pokojnino do višine 500 eurov,
- enkratno izplačilo v višini 230 eurov prejeli upokojenci, ki prejemajo pokojnino v višini od 500,01 eurov do 600 eurov,
- enkratno izplačilo v višini 130 eurov prejeli upokojenci, ki prejemajo pokojnino v višini od 600,01 eurov do 700 eurov.
Poleg upokojencev so v enakih višinah do dodatka upravičeni še prejemniki invalidskih nadomestil, ki so brezposelne osebe s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, če njihovo nadomestilo znaša 700 evrov ali manj. Enkratni solidarnostni dodatek za upokojence bodo prejeli tudi tisti zavarovanci, ki so bili v obvezno zavarovanje vključeni za ožji obseg pravic. Prav tako ga bodo prejeli tudi tisti, ki so bili upokojeni na podlagi Zakona o starostnem zavarovanju kmetov, in prejemniki dodatka k tuji pokojnini.