Čeprav je šentjanževk več vrst, velja za najbolj učinkovito in zdravilno Hypericum perforatum, ki jo prepoznamo po »luknjicah« oz. porah na listih, ki se vidijo, če list podržimo proti svetlobi.
Šentjanževka kot troforestorativ
Z besedo troforestorativ opisujemo zelišče, ki nam zagotovi hranila, učinkovine in delovanje, ki obnovijo ali popravijo šibkost določenega organa ali organskega sistema. Zelišča iz te kategorije imajo pogosto afiniteto do določenega organskega sistema. Npr. glog obnavlja funkcije srca, kopriva obnavlja ledvično funkcijo.
Šentjanževka ima močno afiniteto do živčnega sistema in se jo lahko uporablja za obnovitev zdravih funkcij živčnega sistema.
Šentjanževka za bolečino živčnega izvora
Bolečina živčnega izvora je ena izmed najbolj neprijetnih in izčrpavajočih bolečin. Je ostra, pekoča in pogosto šviga iz enega konca telesa na drugega.
Šentjanževka lahko znatno lajša bolečino živčnega izvora, kot je ostra bolečinah pri išiasu, bolečina zaradi ukleščenih živcev itd.
Depresija
V današnjem času je šentjanževka postala skoraj sinonim za zeliščno zdravljenje depresije. Opravljene so bile številne klinične študije s šentjanževko oz izoliranimi učinkovinami, a so bili rezultati različni. Nekatere študije potrjujejo njen pozitiven vpliv pri depresiji, nekatere pa niso pokazale nobenega učinka.
Če pogledamo tradicionalno uporabo šentjanževke, so jo zeliščarji tradicionalno svetovali pri depresiji zaradi sezonske afektivne motnje, pri depresiji z motnjami v prebavnem traktu oziroma jetrih in pa še posebej za starejše, ki so izgubili voljo do življenja.
PREBERITE TUDI: KOPRIVA - kraljica divjih zdravilnih rastlin (vse o učinkih in uporabi)
Potrebno je opozoriti, da šentjanževka zagotovo ne deluje pri vseh vrstah depresije in po navadi traja nekaj tednov vsakodnevne uporabe, preden so vidni kakršni koli rezultati.
Mehurčasti izpuščaji, herpes ter drugi virusi
Druga zanimiva sposobnost šentjanževke je, da preprečuje ali odpravlja izbruhe herpesa. Če jo jemljemo preventivno, lahko zmanjša število izbruhov, ob jemanju ob prvih znakih, pa lahko pripomore k krajšemu poteku.
Šentjanževko se pogosto uporablja tudi pri herpesu sorodnem virusu, virusu noric, ki se lahko manifestira kot tako imenovan pasavec oz. herpes zoster. Uporablja se tako lokalno kot notranje in pripomore pri skrajšanju trajanja ter lajšanju bolečine ob izbruhu. Tukaj ne gre samo za direktno delovanje na viruse, temveč tudi za njeno sposobnost obnavljanja in hranjenja živčnega sistema.
Celi rane IN LAJŠA OPEKLINE
V današnjem času je arnika tista na katero kot najprej pomislimo, ko zaslišimo besedo modrica, udarnina, zvin, vendar pa se šentjanževka dejansko že dolgo uporablja v te namene.
Uporablja se tudi za celjenje ran, zmanjšanje brazgotin in lajšanje opeklin.
Interakcije z zdravili
Šentjanževka ima tudi močan vpliv na jetra. Odvisno od doze, poti in trajanja jemanja, lahko spodbuja ali inhibira določene encime na metabolni poti zdravil in s tem zmanjša ali poveča delovanje zdravil.
Zato se je pred uživanjem šentjanževke skupaj z zdravili potrebno posvetovati z izkušenim strokovnjakom.
Pripravki
Šentjanževko za pripravke uporabljamo svežo (razen za čaj).
Lahko se pripravi tinktura (šentjanževko namočimo za 3-4 tedne v alkohol), verjetno najbolj znan pripravek pa je šentjanževo olje (macerat).
Za šentjanževo olje namočimo sveže popke in cvetove za 3-4 tedne v poljubno olje (oljčno, sončnično, jojobino…) in zaščiteno pred direktno svetlobo (kozarec npr. postravimo v papirnato vrečko) postavimo na sončno okensko polico.Če šentjanževo olje delamo direktno na soncu, bo pripravek manj potenten, vsaj v smislu protivnetnega in protibolečinskega delovanja.
Lahko se jo uporablja tudi v obliki čaja, vendar bo tak pripravek manj učinkovit in po izkušnjah mnogih zeliščarjev tudi manj varen od tinkture, ki se ji pripravi iz sveže rastline.
Doziranje:
Čaj: 6-9 gramov posušene zeli na dan
Tinktura: 1:2, 75%+ alkohol, 3-5 ml na dan
Olje: topikalno - po želji oz. potrebi
PREVIDNOSTNI UKREPI
Kor sem že omenila, je pri uživanju šentjanževka in zdravil hkrati potrebna previdnost in se je treba pozanimati, kakšne (oz če) interakcije so možne s posameznim zdravilom.
Pri nekaterih ljudeh se pri jemanju šentjanževke, še posebej pri standardiziranih ekstraktih, lahko pojavi fotosenzibilnost (opekline, izpuščaji po izpostavljenosti soncu).
Čeprav so primeri fotosenzibilnosti pri uporabi šentjanževega olja izjemno redki, pa so možni – zato je dobro na manjšem delu kože, preveriti, kako naše telo odreagira. Ni absolutno nujno, da po mazanju s šentjanževim oljem ne smemo na sonce – ker pa so, sicer izjemno redko, možne reakcije, je potrebna previdnost.
PREBERITE TUDI: ČRNI POPER: deluje stimulativno, pomaga pri artritisu, prebavi, prehladu in gripi...
Vsebina je informativne narave in ni nadomestilo za zdravljenje ali posvet z zdravnikom.
Avtorica prispevka je dr. Tina Mele, ki izobražuje in spodbuje vse, ki jih zanima uporaba zelišč - več o njenem delu najdete na spletni strani thegreenwitch.si.
"Moje poslanstvo je, da spodbudim čim več ljudi, da se »vrnejo« k zelenim zaveznikom, da se naučijo uporabljati zdravilne rastline izpred domačega praga na enostaven in poceni način. Ker nam narava ponuja toliko možnosti, kako nas lahko podpre." Pravi avtorica prispevka dr. Tina Mele.