Hemofilija, krvavičnost ali »bolezen kraljev« je redka bolezen, saj prizadene 1 osebo na 10.000 rojstev. Obolelim deloma ali v celoti primanjkuje enega od ključnih faktorjev za strjevanje krvi, nujnega za nastanek čvrstega krvnega strdka.
Dedna bolezen
Hemofilija je dedna bolezen, prenašalke so ženske, medtem ko zbolijo samo moški, saj se prenaša po kromosomu X. Ženska zboli le, če sta oba pogoja izpolnjena – da je oče hemofilik in mama prenašalka. V redkih primerih pri bolniku v družini te bolezni ni, kar pomeni, da je pri tej osebi prišlo do genske mutacije in se je hemofilija pojavila spontano.
Znaki in simptomi
Simptomi hemofilije so navadno podobni, se pa razlikujejo po izrazitosti. Čeprav je razširjeno prepričanje, da hemofiliki najbolj krvavijo iz ran, poškodb in ureznin, so pri njih najbolj nevarne notranje krvavitve – predvsem v sklepih, ki lahko zakrvavijo sami od sebe, brez poškodbe.
Velike težave povzročajo tudi krvavitve v glavi, prebavilih, ustih, jeziku ali na vratu. Zapleteni so tudi vsi kirurški posegi ali ruvanje zob.
Zdravljenje hemofilije
Osnovno zdravljenje je nadomeščanje odsotnega oziroma poškodovanega faktorja strjevanja krvi. Ta faktor je na voljo kot koncentrat, ki ga od rojstva prejema bolnik. Najprej to počnejo zdravniki, ki o tem izobrazijo starše, kasneje pa si otrok, ko je dovolj star lahko sam z injekcijo dovaja zdravilo.
Pomembno je tudi sprotno spremljanje vseh bolečin, ki bi jih lahko povzročile notranje krvavitve in zaustavljanje teh.