Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe so živo tkivo. V času rasti v otroštvu nastaja več nove kostnine, kot je propade. V srednjih letih in starosti pa razgradnja presega obnovo. A tudi po koncu rasti se kosti prilagajajo obremenitvam, so izdatno prekrvavljene in se ob zlomu razmeroma hitro obnovijo.
Odkrijte, kako si lahko pomagate s prehrano, če vas bolijo kosti! (Vir: Freepik)
Odkrijte, kako si lahko pomagate s prehrano, če vas bolijo kosti! (Vir: Freepik)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Mladost in zdravje okostja sta odvisna od osteoklastov, celic, ki razgrajujejo kosti, saj vanje vrtajo mikroskopsko majhne luknjice, in osteoblastov, gradilnih celic, ki te luknjice zapolnjujejo s kalcijem. To je normalen proces in poteka tudi med celjenjem zlomov, rastjo in obnovo kosti.

Staranje se pozna tudi na kosteh, a vse težave še niso prave bolezni. Sem spadajo redčenje kosti (osteopenija), deformacija kosti in nagnjenost k zlomom, slaba gibljivost sklepov, otečeni sklepi, bolečine ob spremembi vremena, bolečine v hrbtu, nagnjenost k išiasu in lumbagu ...

Med prave kostne bolezni pa lahko uvrstimo osteoporozo, artritise ter poškodbe sklepov in kosti. Vse to moramo zdraviti s pomočjo zdravnikov, a veliko lahko preventivno storimo tudi sami.

Kako si lahko sami pomagamo?

Poskrbimo za redno gibanje z obremenitvijo kosti ter ustrezno prehrano, za zadosten vnos mineralov, predvsem kalcija in vitaminov, zlasti vitamina D. Najbolj koristi uživanje kalcija iz naravnih jedi, saj je organizem za trdnost kosti sposoben v pravem razmerju iz hrane črpati kalcij in fosfor.

Izvrsten vir kalcija so mlečni izdelki, zlasti sir, ki ima tudi vse minerale, vitamine, beljakovine in esencialne maščobne kisline, ki so potrebni za vgraditev kalcija v kosti.

Preberite tudi: Ali ste v skupini tveganja za osteoporozo? Preverite simptome in vzroke

Gibalne težave zaradi artritisa v veliki meri pripisujemo napačnemu prehranjevanju, veliko manj pa delovnim razmeram in dednosti. Na športne poškodbe ne moremo vplivati, na vnetne procese, ki tarejo večino gibalno oviranih neinvalidnih ljudi, pa ima prehrana vsekakor velik vpliv.

Artritis lahko prizadene kateri koli sklep, vez ali kito. Osteoartritis nastane kot posledica degeneracije hrustanca v velikih sklepih, kolkih in kolenih. Revmatoidni artritis pa je vnetje sklepne membrane in je avtoimunska bolezen, ko imunski obrambni sistem napade sklepe, najprej majhne na prstih na rokah, ki postanejo boleči, otečeni in celo deformirani. Revmatoidni artritis je pogost pri starejših od 40 let in do trikrat pogostejši pri ženskah kot pri moških, toda artritična vnetja imajo lahko tudi otroci.

Posebne težave so vnetja vretenčnih sklepov v hrbtenici, čemur pravimo ankilozni spondilitis. Prizadene mesta, kjer so vezi in kite pritrjene na kosti, najpogostejše pri moških srednjih let. Razmeroma pogosta obolenja so tudi vnetja kit ali tendinitis ter burzitis, in vnetje sluznikov, ki sproščajo mazalno tekočino sklepov.

Moja zgodba

Pri sklepni revmi je na primer zdravnik meni kot desetletnemu otroku prinesel zdravilo ter steklenico ribjega olja, ki sem ga morala spiti. Zahteval je tudi, da moram vsak dan zaužiti vsaj dve limoni, na začetku terapije pa je morala mama skuhati pravo zdravilno kokošjo juho.

Za vnetja smo mnogokrat krivi sami

Skupni imenovalec artritičnih obolenj so odpadne kisline, ki jih je preveč, da bi jih lahko telo izločilo po normalni poti, in napadejo sklepe, mišice in organe. Če napadejo sklepe, so artritisi, če napadejo mišice, so mišične fibroze. Tipičen primer je kristalčni artritis (protin oziroma putika) zaradi presežne sečne kisline v krvi ali tkivih. Kristali sečne kisline se nabirajo med sklepi in ob hoji povzročajo bolečino. Vzrok je prehrana, iz katere zaradi različnih diet izločujemo določena živila, ali pretirana izbirčnost, ki sproži neuravnoteženost; ta je mati vseh bolezni. Če prištejemo stres, so posledice tu.

Preberite tudi: To je hrana, ki uničuje kosti in povzroča osteoporozo

Pri presnovi hrane nastajajo bazični in kislinski ostanki. Toda pri presežku kislinskih ostankov (odpadnih kislin), ki jih ni mogoče nevtralizirati in odstraniti, kmalu nastane bolezen. Uživajmo več rib, stročnic ter sadja in zelenjave, ki imajo bazični ostanek.

Ko zabolijo kosti, je dobro začasno izključiti živila, ki lahko povzročajo alergije. Te so individualne, saj so nekateri občutljivi za mleko, drugi za žita, določene vrste zelenjave in agrume. Alergije kažejo na prepustnost črevesja, kar je treba nujno zdraviti. V ta namen uživajmo več esencialnih maščobnih kislin, jedi, ki vsebujejo cink in probiotične bakterije, te krepijo imunski sistem.

Pri artritisih je pomembno, da uživamo pravilne maščobe, večkrat nenasičene maščobne kisline omega-3 iz ribjega olja, ki uravnavajo protivnetno delovanje. Od razmerja med maščobnimi kislinami omega-3 in omega-6 je odvisno, ali bodo v telesu prevladali vnetni ali protivnetni procesi. V modernem življenju se zlahka dokopljemo do omega-6-maščobnih kislin, zato smo v zadnjih desetletjih porušili razmerje, ki bi smelo biti največ štiri proti ena v korist omega-6-maščobnih kislin. Danes pa je razmerje že dvajset proti ena v korist omega-6. Zato je treba povečati vnos omega-3-maščobnih kislin.

Vsaka maščoba sproži biokemični proces, med katerim v celicah nastanejo hormonom podobne snovi, imenovane eikozanoidi (prostaglandini, tromboksani in levkotrieni). Prostaglandini so vnetni ali protivnetni, odvisno iz katere vrste maščobnih kislin nastanejo. Ko uživamo maščobe kopenskih živali ali rastlin, se bo presežek maščobnih kislin omega-6 z encimi pretvoril v arahidonsko kislino in vnetne prostaglandine. Če v hrani prevladujejo maščobne kisline omega-3 iz negojenih rib, bodo nastali protivnetni prostaglandini. Zanje sta nujna še vitamin B3 in biotin. Tega lahko sami izdelamo, če imamo pravilno mikrofloro v črevesju.

Uživajmo divje negojene ribe in se izogibajmo rdečemu mesu intenzivno pitane živine, ker vsebuje arahidonsko kislino. Razmerje med omega-6 in omega-3 pa najlažje popravimo z uživanjem čistega ribjega olja. Naravni vitamin E (olje pšeničnih kalčkov) veže arahidonsko kislino, vstopa v sklepno tekočino in prestreže proste radikale, ki so nastali ob vnetju. Nadzor nad postopkom ima selen. Pri revmatičnih obolenjih so nepogrešljivi karotenoidi in flavonoidi, ki razstrupljajo in izboljšujejo prožnost kolagena.

Med vitamini sta pomembna vitamina B3 in B6, ker uravnavata razmerje med kalijem in natrijem ter spodbujata izločanje. Veliko ju je v soji, orehih, sezamu in stročnicah. Za popravljanje veznega tkiva in povečanje kolagena so nujni minerali cink, bor in silicij ter vitamina E in C.

Preberite tudi: Obloga, ki čez noč zdravi bolne sklepe in kosti!

Nekaj priporočil za lajšanje težav

  • Francoski zdravniki priporočajo pitje soka iz treh ali štirih limon ter tri mušketirje: česen, timijan in korenje.
  • Revmatiki bi morali vsak dan popiti vsaj nekaj kozarcev korenčkovega soka. Še bolje bi bilo, če bi korenje naribali, dodali med in limono, precedili in pili vsaki dve uri. Učinkovita je tudi solata iz naribanega korenja, zelja, čebule in peteršilja. Polijemo s poljubno polivko.
  • Sok zelene pomaga pri mišičnem in sklepnem revmatizmu in protinu.
  • Česen, timijan in tinkture prečiščujejo jetra in ledvice ter razkisajo telo.
  • Kopriva odvaja nakopičene strupe iz telesa in ga alkalizira. Pripravimo jo kot špinačo z maslom in mlekom ali kot juho.- Peteršilj zelo učinkovito razstruplja. Pripravimo si peteršiljev namaz iz jogurta, žlice peteršilja, žlice oljčnega olja in žlice strtega česna. Zaužijemo s prepečencem, najbolje še pred zajtrkom.
  • Pri alkaliziranju koristijo paradižnik, pekoča paprika, čili, zelena, kopriva in jagode.
  • Pri artritisih so koristne tudi začimbe: luštrek, dobra misel ali origano, rožmarin, koromač, žajbelj in janež. Pekoča paprika je uporabna za uživanje in oblogo, ki jo pripravimo tako, da nekaj pekoče paprike sesekljamo, prelijemo z žganjem in pustimo stati osem dni. S tem masiramo obolela mesta.
  • Jagode so izredno priporočljive pri bolečinah v kolkih. V ta namen uživamo tudi rdeči in črni ribez. Vendar moramo pojesti precej jagod, vsaj kilogram na dan, najbolje pri vsakem dnevnem obroku. Jagode zmešamo v sadni sok z jogurtom. V tekočino stisnemo še sok ene limone. Spijmo tudi šipkov čaj, ker odvaja sečno kislino! Podobno učinkujejo tudi rdeče grozdje, brusnice, maline, borovnice in brin.
  • Ljudski zdravnik Vogel prav zaradi silicija kot najpomembnejše zdravilo zoper artritise in protin omenja krompir v vseh oblikah – od surovega zjutraj na tešče do pečenega in krompirjevih juh in solat. Pri revmatoidnem artritisu priporoča tudi skuto.
  • Francozi priporočajo rdeče vino pri akutnem artritisu, pri revmatoidnem pa belo vino. Belo vino je primerno za tiste, ki imajo degenerativne spremembe v sklepih. Pri protinu so priporočljiva bela vina in rozé, peneča se vina in rdeča vina pa stanje zelo poslabšajo.

Marija Merljak, univ. dipl. inž. živ. teh., Vzajemnost, januar 2025

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

kosti bolečina prehrana nasveti Vzajemnost
Morda te zanima tudi:

Kako naravno znižati holesterol v treh korakih

Povišan holesterol je eden glavnih dejavnikov tveganja ...

Izšla je januarska revija Vzajemnost 2025

Stare hiše so bile zdrave, saj so znali naši predniki s...

Poskrbite za svoje oči: Kako upočasniti poslabševanje vida

Oko ima razvito lastno zaščito proti poškodbam, povzroč...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Skoraj polovica žensk se med menopavzo zredi

Študije so pokazale, da se ženske med 40. in 53. letom ...

Naravna pomoč: Kako si zvišati (pre)nizek pritisk?

Za začetek v svoj nabor začimb dodajte rožmarin, ki ugo...

Kako na naraven način odpraviti modrice?

Ste tudi vi nagnjeni k modricam? Imate občutek, da je p...

Z rednim pitjem kave do manj težav v postelji

Moški, ki dnevno popije dve skodelici črne kave, ima ma...

Ohranite oster vid: Ključ do zdravja vaših oči

Vaše oči so eno najpomembnejših čutil, zato je skrb za ...

Bolečina ima tisoč obrazov

Bolečina je bio-psiho-socialni fenomen, je čutna in čus...

Bolečina v prsnem košu: kdaj ukrepati in zakaj?

Bolečina v spodnjem delu prsnega koša je pogosta težava...

NeuroTrac Continence – učinkovita pomoč pri težavah z inkontinenco

Težave z uhajanjem urina ali blata prizadenejo številne...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.