Ampak, ali babice in dedki niso v še večji finančni stiski? Pogosto so, a so njihove potrošniške navade bistveno drugačne. Raziskava, ki so jo izvedli v Združenih državah Amerike, je pokazala, da babice in dedki velik del svojega denarja zapravijo za vnuke, in sicer za kuhanje, kupovanje daril ali plačevanje njihovega izobraževanja. In čeprav se na prvi pogled zdi, da je sobivanje, v katerega so družinski člani prisiljeni zaradi ekonomske stiske zelo travmatično in stresno, mnoge babice in dedki trdijo, da so veseli, ker imajo okoli sebe družino in da se spet počutijo koristne. Zaradi skupnega življenja niso osamljeni in bolj redko trpijo za depresijo. Tudi fizično se počutijo bolje, saj se zaradi vnukov več gibajo.
S skupnim življenjem pa lahko veliko pridobi tudi mlajša generacija. Poleg ekonomske imajo še čustveno stabilnost, zagotovljeno imajo varstvo za svoje otroke, računajo pa lahko tudi na pomoč v težkih situacijah. Seveda pa je lahko istočasno skupno življenje tudi nekoliko bolj zapleteno in od družinskih članov zahteva več prilagajanja in kompromisov.
Spletni portal Grandparents.com je objavil pet nasvetov, kako si lahko olajšamo skupno družinsko življenje.
1. Naredite si prostor
Ne govorimo o velikosti prostora, ampak o neodvisnosti in zasebnosti družinskih članov. Vsak naj ima svoj prostor, kamor se lahko umakne, če čuti potrebo po samoti in si ne želi, da bi ga ostali motili.
2. Bodite dostojni
Preden začnete kritizirati nekoga iz vaše družine, pomislite na vse tisto, zaradi česar to osebo ljubite ali cenite. Še bolje – izgovorite to na glas, da vas bo ta oseba slišala. Ni dovolj le misliti lepe stvari, morate jih tudi izgovoriti. Vsak potrebuje pozitivne in negativne komentarje, in če v tistem trenutku ne morete reči ničesar lepega, počakajte s kritiko.
3. Določite pravila, ki naj veljajo za vse
Da bi lahko živeli skupaj, se morate dogovoriti, kako boste reševali nesoglasja. Določite pravila, povezana s hišnimi opravili, hrano ipd. Nekatere družine imajo redne družinske sestanke, druge si pišejo sporočila, tretje pa se pogovarjajo med opravki. Pomembno je komunicirati.
4. Zamislite si, da snemate film
Če stvari postanejo problematične, si zamislite, da je član vaše družine le lik v nekem filmu, ki ga režirate. To vam bo omogočilo vzpostaviti distanco in na situacijo pogledati bolj razumsko. Morda se boste pri tem celo nasmejali.
5. Obravnavajte člane dužine kot prijatelje
To morda zveni nenavadno, a razmislite: do prijateljev ste potrpežljivi, poslušate, kaj vam želijo povedati, od njih želite nasvete in jih ne obtožujete vnaprej. Tako se obnašajte tudi do članov svoje družine in v vašem življenju bo veliko manj težav.