Dovžanova soteska zanimiva tudi za Američane

Aktualno > Dogodki | piše: Občina Tržič | 2.9.2016
Obsežen članek o lepotah in raznovrstnosti naravnega spomenika Dovžanova soteska, je objavljen v zadnji (julij/avgust 2016) številki revije State Department Magazine in v junijski številki revije National Geographic Junior.
Med druženjem mladih slovenskih in ameriških raziskovalcev v Dovžanovi soteski (foto:  Luka Dakskobler/National Geographic Junior)
Med druženjem mladih slovenskih in ameriških raziskovalcev v Dovžanovi soteski (foto: Luka Dakskobler/National Geographic Junior)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
V mesecu maju sta jih odkrivali skupini učencev in učenk Osnovne šole Tržič in njihovi vrstniki iz ZDA. Raziskovalno odpravo je po vzoru BioBlitz dogodkov v ZDA organiziralo Ameriško veleposlaništvo v Sloveniji ob 100. obletnici delovanja Ameriškega urada za narodne parke.

Intenzivno raziskovanje geologije, geomorfologije in biotske raznovrstnosti v Dovžanovi soteski so poimenovali GeoBioBlitz –geo kot geologija in geomorfologija in bio kot biologija. Avtorici idejne zasnove sta Charlotte Taft, ki na Veleposlaništvu ZDA skrbi za odnose z javnostjo in Tržičanka Irena Mrak, doktorica geografije, specialistka geomorfologije. Navdušil ju je BioBlitz National Geographica - dogodek, ki je osredotočen na iskanje in prepoznavanje rastlinskih in živalskih vrst na določenem območju. V ZDA v letošnjem letu poteka več kot 250 BioBlitzev, vključno s tistim v Washingtonu, ki je organiziran v sodelovanju s Festivalom biotske raznovrstnosti, ki je potekal 20. in 21. maja.

V letošnjem letu Zveza narodnih parkov v ZDA praznuje 100. letnico delovanja. V okviru kampanje, ki obravnava tudi podnebne spremembe in okoljsko trajnost, je bila tri mesece na ogled fotografska razstava v ljubljanskem parku Tivoli v sodelovanju z National Geographic Junior Slovenija in mestom Ljubljana. GeoBioBlitz je kampanji z neposrednim povabilom slovenskih in ameriških otrok v naravo dodal močno praktično razsežnost.

Poleg tega, da je to edini BioBlitz projekt zunaj meja ZDA in Kanade, je projekt veleposlaništva edinstven zaradi geografske komponente - kot produkt strokovnega znanja dr. Mrakove in sodelavcev v geologiji in geografiji. Njen rojstni kraj Tržič je mesto Dovžanove soteske, naravnega spomenika z izjemno geološko sestavo, površjem in zanimivo vegetacijo ter tako odlično lokacijo za GeoBioBlitz. Pri raziskovanju so sodelovali tudi dr. Matevž Novak z Geološkega zavoda Slovenije, geografinja dr. Sarah Halvorson z Univerze Montana, dr. Stan Sessions, biology z Hartwick College-a, Janja Benedik iz Prirodoslovnega društva Slovenije ter geografinja Nevenka Vevar in biologinja Asja Štucin iz OŠ Tržič. S številnimi drugimi lokalnimi znanstveniki in naravoslovci so učence spremljali pri raziskovanju in krepili njihovo strokovno znanje.

Veleposlaništvo ZDA je k sodelovanju povabilo slovenske učence iz lokalne tržiške osnovne šole in otroke ameriških diplomatov v Sloveniji med 9. in 16. letom starosti. Bili so opremljeni s fotoaparati, pametnimi telefoni in notepadi, s katerimi so dokumentirali, kar so videli. Kljub slabi vremenski napovedi se je dan začel brez dežja. Udeležence sta s spodbudnimi besedami nagovorila ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent Hartley in tržiški župan mag. Borut Sajovic. Med 40 udeleženci, ki so se zbrali na dogodku, so bili Slovenci in Američani - znanstveniki, naravoslovci, učenci, predstavniki veleposlaništva in novinar/fotograf National Geographic Junior Slovenija - slovenske otroške različice revije. Skupina se je razdelila na dva dela. Polovica se je odpravila po geološki poti, druga polovica pa je raziskovala lokalno biologijo.

Pod sončnim nebom so nato za kosilo jedli ričet in jabolčni zavitek v Razstavno-izobraževalnem središču Dolina, kjer so razstavljeni kamnine in okamnine Dovžanove soteske in iz različnih delov Slovenije. Po kosilu in ogledu razstave sta skupini zamenjali poti in tematiko. "Ključna ideja GeoBioBlitza je, ne samo, da gremo ven v naravo, ampak da jo med hojo začnemo opazovati in da opazujemo, kaj oblikuje pokrajina okoli nas", je dejala Mrakova.

Dr. Irena Mrak in dr. Matevž Novak sta učencem pokazala geološke značilnosti soteske, razložila sta procese, ki oblikujejo sotesko ter tudi nastanek fosilov, po katerih je znana soteska.
"Povezovanje geologije, geografije in biologije je odlično, ker otroci spoznajo biotsko raznovrstnost na območju zdaj in potem; ko jim pokažeš fosile v skalah, lahko vidijo biotsko raznovrstnost območja, kakršna je bila v geološki preteklosti", je dodal dr. Matevž Novak.

Med biološko usmerjenim delom so strokovnjaki učencem pomagali prepoznati močerade, metulje, polže in druga živa bitja. Prav tako so spoznali imena rastlin, prisotnih v soteski. Ob zaključku dneva je Taftova prikazala uporabo iNaturalista, spletne strani in aplikacije, ki omogoča poročanje osebnih opazovanj v naravi v katalog biotske raznovrstnosti. Na spletni strani je ustvarila dogodek GeoBioBlitz. Tam so udeleženci lahko naložili svoje fotografije in opažanja. Za bodoče obiskovalce je na voljo tudi spletni vodič geologije in geomorfologije območja ter njegova biotska raznovrstnost.

GeoBioBlitz dogodek je dosegel ključno - sodelovanje mladih pri opazovanju in razumevanju pokrajine na zabaven in interaktiven način. Ob tem je bila velika dodana vrednost tudi sodelovanje štipendistov programa ameriške vlade – Fulbright (Irena Mrak, Sarah Halvorson in Stan Sessions).

"Ta vrsta ozaveščanja in izmenjava pooseblja, kar skuša doseči Fulbright program – prenesti znanost v širšo javnost. Tovrstnih dogodkov potrebujemo čimveč," je dejal profesor Halvorson.

Celoten članek najdete tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Želimo Vam vesele božične praznike in srečno novo leto!

Naj vam tudi mi, uredništvo MojaLeta.si, zaželimo čudov...

S čim Slovenci obdarujemo najbližje?

Kaj najraje naročamo med božično-novoletnim prazniki? S...

Vrata je odprlo prvo društvo v Sloveniji, ki nudi podporo bolnikom z melanomom

V Sloveniji je začelo delovati prvo Nacionalno društvo ...

Vabljeni na Zeleni sejem – majhen sejem z velikim srcem slovenskih ustvarjalcev

Iščete darila, ki nosijo v sebi dušo, zgodbo in skrb za...

15 let Programa Svit: Za zdravje in prihodnost brez raka debelega črevesa in danke

Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega o...

Varnost na internetu: Če ste negotovi, zaprosite svoje bližnje za pomoč!

Se pri uporabi interneta počutite negotovo? Se sprašuje...

Izšla je decembrska revija Vzajemnost 2024

Ena od novosti sodobne družbe je poklic družabnice ali ...

Božično upanje za Karolino

Mala borka Karolina, ki se bojuje s smrtonosno redko bo...

Kako dobro poznate Miklavža? Kdo je bil? Iz kje prihaja?

Vsako leto nas 6. decembra obišče prvi dobri mož, Mikla...

4 najlepši božični sejmi v Evropi

Številna mesta v Evropi v tem času dobijo drugačno podo...

Portorož in Piran sta si nadela novo praznično preobleko

Turistično združenje Portorož je to soboto ob 16.30 v P...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.