Bela Carolina 2012 je dosegla oceno 95+ in prejela zlato medaljo, Carolina Rebula 2013 pa je poleg zlate medalje prejela še platinum priznanje za najboljše slovensko belo vino v prestižnem razredu. Dosežek slednje še posebej izstopa, saj je to prvič, da je sorta Rebula dosegla takšen svetovni uspeh - komaj 0,4% vseh prijavljenih vin namreč prejme platinasto priznanje.
»Blagovna znamka Carolina je ponos Družinske kmetije Jakončič in napredek, za katerega smo si prizadevali v zadnjih nekaj letih, smo želeli preveriti tudi s sodelovanjem na Decanterjevem ocenjevanju. Prejete medalje so za nas izjemno priznanje, še posebej platinasta medalja za Carolina Rebulo, našo vinsko junakinjo. Briška avtohtona sorta Rebula je bila zaznamovana kot manj vredna sorta. Veliko dela je bilo treba vložiti v spreminjanje miselnosti, da je to v bistvu odlično vino in izjemna sorta. Brici smo v Rebulo spoštljivo verjeli in vrsto let trdo delali, da smo jo pripeljali do popolnosti. Tako nam je uspelo pridobiti vrhunsko kakovost vina, ki jo danes lahko s ponosom ponudimo najzahtevnejšim poznavalcem," je ob tem uspehu poudaril Aljoša Jakončič. Kaj tovrstne nagrade pomenijo za vinarja, dokazuje tudi kar nekaj telefonskih klicev z vsega sveta, ki so jih Jakončičevi prejeli po objavi rezultatov. »Med njimi si je Carolino zaželel poskusiti tudi poslovnež iz Bližnjega vzhoda, kateremu smo na ob Siciliji zasidrano jahto že poslali nekaj steklenic,« je dejal Aljoša Jakončič.
Grozdje za vina blagovne znamke Carolina raste v najstarejših vinogradih družine Jakončič, kjer je rast umirjena, rodnost manjša, mineralnost pa večja. Vina teh vinogradov se časovno plemenitijo in dosegajo druge senzorične dimenzije. »Običajno jih zorimo v podzemni kleti v lesenih posodah in na trg pridejo z zakasnitvijo. Sicer pa so tovrstna vina zorela tudi skozi zgodovino in so se v Goriških brdih proizvajala že od samega začetka vinogradništva na tem območju, vse od leta 1787, ko poznamo prve pisne vire klasifikacije briške prsti in teritorija,« je opisal Aljoša Jakončič.
Decanterjevo ocenjevanje vinskih vzorcev je največje in najvplivnejše vinsko tekmovanje na svetu, ki je letos potekalo trinajstič. Zaradi izjemno strogega procesa slepega ocenjevanja vinskih vzorcev s strani mednarodnega panela sodnikov Decantner World Wine Awards uživa svetovni ugled in zaupanje brez primere. Letos je več kot 16.000 vinskih vzorcev ocenjevalo 244 sodnikov, med njimi tudi 69 sodnikov z nazivom »Master of Wine«.