Festival kraškega pršuta je potekal v okviru evropskega projekta, katerega nosilec je GIZ Mesne industrije Slovenije, neodvisna reprezentativna organizacija slovenske mesne industrije. V središču dogajanja je bil seveda kraški pršut, ki so ga obiskovalci lahko okušali, medtem, ko so jim izkušeni mojstri rezalci predstavili različne načine rezanja kraškega pršuta in jih seznanjali z načinom označevanja proizvodov, ki so vključeni v EU sheme kakovosti. Kraški pršut je označen z evropskim simbolom kakovosti – zaščiteno geografsko označbo. Obiskovalci so v nagradnem kvizu lahko preverjali poznavanje te vrhunske kraške specialitete - srečna izžrebanka iz Ljubljane pa je za nagrado prejela cel kraški pršut s kostjo.
Dogodek so popestrili lokalni glasbeniki, pevci in plesalci.
Festival kraškega pršuta, ki poteka v okviru evropskega projekta Evropske sheme kakovosti – jamstvo za kakovost, je v prestolnici potekal prvič.
Prvi festival kraškega pršuta
Festival kraškega pršuta je del projekta Evropske sheme kakovosti – jamstvo za kakovost, ki je sofinanciran s strani Evropske unije, njegova poglavitna cilja pa sta promocija evropskih shem kakovosti ter promocija kraških mesnin s poudarkom na kraškem pršutu. Projekt poteka pod sloganom »Evropska kakovost. Kraški pršut. Ponosni, da je naš.«
Mojstrovina z zaščiteno geografsko označbo
Kraški pršut se ponaša z evropskim simbolom kakovosti – zaščiteno geografsko označbo. Le-ta zajema kmetijske pridelke in živila, ki izvirajo iz določene regije, kraja ali države in jih odlikuje posebna kakovost, sloves ali druge posebnosti. Vsaj ena od faz proizvodnje mora potekati na geografskem območju, po katerem je kmetijski pridelek ali živilo poimenovano, surovine pa lahko izvirajo z drugega območja. Proizvajalci kraškega pršuta so se odločili celo za strožje kriterije in predpisali, da surovina lahko izvira iz drugih geografskih območij, vendar pa morajo vse ostale proizvodne faze, vključno s pakiranjem, potekati znotraj označenega proizvodnega območja. Za kraški pršut je značilno, da mora najmanj eno leto zoreti na Krasu.
Rojen na Krasu, občudovan povsod
Kraški pršut je edinstvena slovenska tradicionalna kulinarična mojstrovina, ki je sloves pridobila s svojim izjemnim okusom, vrhunsko kakovostjo in odličnimi senzoričnimi lastnostmi.
Proizvajalci kraškega pršuta (združeni v GIZ Kraški pršut) kupujejo sveža prašičja stegna tako na območju Slovenije kot v članicah EU. Celoten tehnološki postopek od soljenja do priprave tržnih oblik kraškega pršuta poteka znotraj geografskega območja.
Za kakovost kraškega pršuta je značilen suh postopek soljenja z morsko soljo.
Sušenje in zorenje potekata pri temperaturah pod 18 °C, zato imajo zorjeni pršuti bogato hranilno vrednost in dragoceno vsebnost beljakovin, vitaminov in mineralov.